Drogi do niepodległości. Kulisy dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 20:30
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Doprowadziło do niej wiele działań na arenie międzynarodowej, gdzie sprawie polskiej sprzyjały działania militarne kolejnych frontów I wojny światowej, a także działacze niepodległościowi w kręgach dyplomacji Europy i Stanów Zjednoczonych.
Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski i Ignacy PaderewskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Józef Piłsudski 1200 free
Józef Piłsudski - serwis specjalny

- Jedyną szansą na odzyskanie przez Polskę niepodległości była wojna ogólnoeuropejska, o którą modlił się "Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa" Adam Mickiewicz po upadku powstania listopadowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Szlanta z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
21:05 2020_11_11 19_09_18_PR1_EUREKA.mp3 Drogi do niepodległości. Kulisy dyplomacji (Eureka/Jedynka)

- Klęska powstania listopadowego i styczniowego udowodniły, że bez wsparcia zewnętrznego, złamania ładu międzynarodowego, jaki panował w Europie po roku 1815 roku, Polacy maja niewielkie szanse, żeby nie powiedzieć żadne, na uzyskanie niepodległości w drodze wysiłku zbrojnego - podkreśla rozmówca Katarzyny Jankowskiej.

Czytaj też:

- Trzy mocarstwa zaborcze, pomimo dzielących je różnic i konfliktu interesów, utrzymywały jednak status quo na ziemiach polskich i były zainteresowane, aby sprawa polska przestała być traktowana jako kwestia międzynarodowa. Te trzy wielkie mocarstwa uznawały tę sprawę za zamkniętą i za domenę należącą do ich stosunków wewnętrznych. Wybuch I wojny światowej zmienił to radykalnie. Już od momentu wybuchu wojny wiadomo było, że sprawa polska nie wróci do punktu wyjścia  - zaznacza prof. Szlanta.

Ignacy Paderewski zbierał pieniądze na ofiary wojny na ziemiach polskich i namawiał polityków państw zachodnich do poparcia idei niepodległości Polski, Józef Piłsudski wiązał nadzieje z państwami centralnymi, a Roman Dmowski szukał poparcia w Rosji i jej sojusznikach.

W "Eurece" mówiliśmy o tym, w jaki sposób powstawały koncepcje budowy zjednoczonego i wolnego państwa polskiego w latach 1914-1918. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Piotr Szlanta (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.11.2020 

Godzina emisji: 19.09

kh

Czytaj także

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020. Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 15:42
- Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, także za pośrednictwem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

15. Przystanek Niepodległość - gra online "Tak zmienił się świat"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 16:45
W tym roku główną atrakcją XV edycji Przystanku Niepodległość jest gra online "Tak zmienił się świat", której rozgrywki będą odbywać się w dniach 11-15 listopada 2020. Zagrać można będzie od 11 listopada poprzez aplikację internetową przystanekniepodleglosc.muzhp.pl.
rozwiń zwiń