"Celtycka Polska". O śladach dawnych plemion w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:09
Choć kulturę celtycką łączymy z Irlandią i Wielką Brytanią, to jednak nie tam należy szukać kolebki Celtów. Celtowie pochodzili z obszarów na północ od Alp, czyli z terenów dzisiejszych południowych Niemiec i Czech oraz Austrii i wschodnich rejonów Francji. Stamtąd "rozlali" się po znacznej części Europy.
Celtycka moneta znaleziona podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i miejscowych archeologów
Celtycka moneta znaleziona podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i miejscowych archeologówFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

Przez tzw. Bramę Morawską dotarli także i na południe Polski. Na przełomie V i IV p.n.e. wieku byli już obecni na Dolnym i Górnym Śląsku, potem w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wraz z Celtami pojawiła się na naszych ziemiach umiejętność wytopu żelaza, kształtowania gliny na kole garncarskim, bicia monet i podkuwania koni.

grot dzidy 1200x660.jpg
Penetrowali dno duńskiego jeziora. Odnaleźli uzbrojenie wikingów?
Posłuchaj
19:56 2020_11_13 19_09_31_pr_EUREKA.mp3 Celtowie na ziemiach obecnej Polski (Eureka/Jedynka)

Od kilku lat śladów Celtów w Polsce szuka archeolog, dr Przemysław Dulęba. Zwraca uwagę, że Celtowie próbowali przejąć kontrole nad Bramą Morawską, będącą obniżeniem terenu między Sudetami i Karpatami, co robiło z tego miejsca ważne skrzyżowanie szlaków wiodących na północ. Ponadto Celtowie, będący rolnikami, starali się przejąć żyzne ziemie obecnego Dolnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nie bez znaczenie był tez fakt, że na terenach Małopolski i Podkarpacia znajdowały się słone źródła, a sól była istotnym surowcem w ówczesnych czasach.

centrum geologii 1200x660.jpg
Góry Świętokrzyskie, jedyny taki poligon badawczy na skalę europejską

Społeczność celtycka na obszarze współczesnej Polski była bardzo mała. Archeolog porównuje, że na cmentarzu celtyckim w miejscowości Kietrz na Górnym, Śląsku znaleziono zaledwie 30 grobów. - W tym samym miejscu wcześniej zmarłych grzebały plemiona kultury łużyckiej i znaleziono trzy tysiące grobów. W ten sposób możemy porównać liczebność tych kultur - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Celtowie słynęli jako doskonali kowale, specjalizowali się w obróbce metali, zwłaszcza żelaza i brązu. W Europie znani też byli pod nazwami Gallów, Galatów. Dr Przemysław Dulęba opowiada, jakie na jakie znaleziska trafił w trakcie swych badań. Celtowie opuścili Polskę w II w. p.n.e. w sposób pokojowy. Przyłączyli się do Germanów i wyruszyli na południe najprawdopodobniej przez Bramę Morawską, przez którą dotarli na ziemie obecnej Polski.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Przemysław Dulęba (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik realizowanego od kilku lat projektu "Celtycka Polska")

Data emisji: 13.11.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Elitarny cmentarz w Bodzi. Jakie tajemnice skrywa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 20:22
W audycji o cmentarzu w Bodzi i archeologicznym odkryciu. Wojownik urodził się w Polsce, ale prawdopodobnie znaczną część życia spędził w Skandynawii. Pochowany został w drewniano-ziemnym mauzoleum, które stało się zalążkiem późniejszego cmentarza. Jak chowana była wówczas elita?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wezuwiusz i kolejne odkrycia w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 19:10
W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz. Sześciometrowa warstwa gorących pyłów zniszczyła pobliskie miasta: Pompeje, Herculanum i Stabie. Dzięki relacji Pliniusza Młodszego mamy niezwykle precyzyjny opis tego wulkanicznego armagedonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleźli wrak zatopionego "Karlsruhe". Czy w ładowniach jest Bursztynowa Komnata?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 19:09
Przez rok ekipa nurków z Baltictech - pod kierunkiem Tomasza Stachury - poszukiwała na dnie Bałtyku wraku statku "Karlsruhe". Parowiec ten jako jeden z ostatnich ewakuował Niemców z Prus Wschodnich i podobnie jak słynne trzy inne słynne jednostki: "Gustloff", "Steuben" i "Goya" został zatopiony przez Rosjan.
rozwiń zwiń