Fenomen Centrum Nauki Kopernik. "Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 11:20
5 listopada Centrum Nauki Kopernik, królestwo naukowych pokazów, skończyło 10 lat. - Gdybyśmy liczbę osób, które nas odwiedziły, przemnożyli przez liczbę doświadczeń, to uzyskalibyśmy prawie astronomiczne wielkości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Skąd bierze się fenomen tej instytucji?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Ksenija Ok

Posłuchaj
21:20 2020_11_17 19_07_28_PR1_Eureka.mp3 Centrum Nauki Kopernik świętuje dziesiąte urodziny (Jedynka/Eureka)

Liczb jest wiele i w CNK po prostu można w nich utonąć. Są ich tysiące, setki tysięcy oraz miliony: ponad 10 milionów zwiedzających, 3044 dni zwiedzania, 20 900 pokazów w Planetarium. Z kolei wahadło Foucault strąciło słupek 657 540 razy, leniwa przekładnia zbiła wazon 260 razy, a eksponat kinetyczny Leonardo II uruchomił się 26 295 razy.

wszechświat FREE_1200_660.jpg
Czarne dziury, Wielki Wybuch i Wszechświat

- W CNK najważniejsza nie jest technika, tylko człowiek i osobiste zaangażowanie zwiedzającego w możliwość dotknięcia stacji doświadczalnej, czyli naszych interaktywnych eksponatów, przeprowadzenia eksperymentu i zobaczenia, że nauki przyrodnicze mają właśnie eksperymentalny charakter - twierdzi Robert Firmhofer.

W tym roku urodzinowy weekend odbył się jednak online w związku z pandemią koronawirusa. Jak przyznaje dyrektor CNK, kiedy nie ma możliwości zwiedzania w formie stacjonarnej, warto umożliwić je zdalnie.

Czołówka światowa

Dane sprzed dwóch lat wskazują, że CNK jest najliczniej odwiedzanym centrum nauki w Europie, natomiast na świecie znajduje się w pierwszej dziesiątce.

- Kopernik jest w ścisłej czołówce światowej. Tego roku nie liczymy, ponieważ jest on szczególny i wiele instytucji jest zamkniętych przez cały rok, np. w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku Kopernik był na drugim miejscu w Europie (…). Jednym ze sposobów pomiaru jakości jest to, czy dana instytucja znajduje się na liście punktów referencyjnych przy budowie nowych ośrodków. Wówczas wskazuje się kilka instytucji, które są punktem odniesienia, natomiast Kopernik bardzo często znajduje się w pierwszej trójce lub piątce takich list referencyjnych - wyjaśnia Robert Firmhofer.

Przede wszystkim jakość

Robert Firmhofer przyznaje, że CNK wyróżnia się przede wszystkim jakością, która wyraża się w precyzji wykonania eksponatów i stacji doświadczalnych, jak również w doświadczeniu zwiedzających.

- Kopernik jest pewnego rodzaju fenomenem. Dlatego, że Warszawa nie jest tak dużym miastem, a Polska tak ogromnym krajem, żeby uzyskiwać tak znakomite wyniki frekwencyjne (jakie uzyskują - red.). Za tym idzie bardzo aktywne zaangażowanie, tj. długi czas przebywania przy jednym eksponacie, kilkukrotne podchodzenie do konkretnego doświadczenia i próba zbadania na czym polega ten fenomen - dodaje Robert Firmhofer.

Gość Jedynki zauważa, że na świecie centra nauki traktowane są głównie jako atrakcje dla dzieci i ewentualnie dla całych rodzin, natomiast CNK jest atrakcją dla wszystkich. - Gościmy bardzo dużo indywidualnych zwiedzających dorosłych bez dzieci. Jest to około 25 proc. naszej publiczności. To jest fenomen Kopernika, bo pod tym względem w zasadzie nie ma innych takich ośrodków - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 17.11.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Polskie Radio w technologii VR360. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:30
Zapraszamy na wyjątkowy wirtualny spacer po studiach Polskiego Radia. Weź udział w zamkniętej próbie Polskiej Orkiestry Radiowej, koncercie duetu Mazolewski&Porter w radiowej Trójce. Odwiedź studia Jedynki i Czwórki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W poszukiwaniu naukowego czasu" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:00
W okresie wakacyjnym warszawskie Centrum Nauki Kopernik przeżywa swoisty „najazd” zwiedzających.   
rozwiń zwiń