Prof. Andrzej Nowak: tylko słowo niesie rozumowanie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 19:08
Prof. Andrzej Nowak został laureatem  tegorocznej  Nagrody  Mediów  Publicznych w kategorii Słowo, przede wszystkim za serię "Dzieje Polski" należącą do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła nagrody.  Prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog od 5 lat współtworzy  w Programie 1 Polskiego Radia cykl  audycji "Historia  Żywa".
Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR

800px-Aleksander_Lesser_-_Wincenty_Kadłubek,_1845.jpg
Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

Profesor odbierając nagrodę podkreślił znaczenie słowa, słów w przestrzeni publicznej, w naszym życiu. Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem, by krótki gest, najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko słowo, tylko dłuższa wypowiedź.


Posłuchaj
20:18 2020_11_24 19_07_48_PR1_EUREKA.mp3 Prof. Andrzej Nowak rozważa o wadze słów (Eureka/Jedynka)

Słowo sprawia różnicę między ludźmi a innymi stworzeniami

W audycji z cyklu Eureka laureat przypomina słowa Arystotelesa, że tym, co wyróżnia człowieka spośród innych stworzeń jest słowo, zdolność mówienia. - Coś, co pozwala nam się porozumiewa, a porozumiewać oznacza ścisły związek między językiem a rozumem - mówi.


Mieszko_III_Stary.jpg

Polska piastowska czasów Mieszka III Starego i Kazimierza Sprawiedliwego

Profesor zadaje retoryczne pytanie: co zostało nam ze starożytnej Grecji z czasów Homera? I sam odpowiada: nic poza słowami Homera, a słowo, wydawałoby się ulotne, okazuje się trwalsze od najtrwalszej budowli.

Zwycięstwo militarne bez właściwych słów przejdzie niezauważone

Wskazuje, że lekcja historii, odrabiana nie tylko przez Polskę, udowadnia, że zwycięstwo militarne, bez oprawy słów i właściwej propagandy, może przejść niezauważone. Daje przykład Bitwy pod Grunwaldem. Historyk przekonuje, że nie najistotniejsze było to, że wojska polskie pokonały wroga, ale to, że niedługo później polskim prawnikom na soborze w Konstancji udało się przekonać większość europejskiej opinii publicznej do naszych racji.

Prof. Andrzej Nowak zastanawia się, czy słowo wiąże postępowanie z rozumem, czy służy tylko do manipulowania innymi, manipulowania, w którym kluczowe jest wywołanie emocji.  

Posłuchaj całej rozmowy o historii  i  słowach.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog)

Data emisji: 24.11.2020 

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak: istotą rosyjskiej polityki historycznej jest zniszczenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 15:25
- W centrum rosyjskiej polityki historycznej ostatnich 20 lat jest przekonanie, że Związek Sowiecki niesie tylko wolność i ratuje innych, cały świat winien jest im wdzięczność, Armii Czerwonej trzeba stawiać pomniki, a kto kwestionuje ich sens, ten podważa oczywiste zasługi ZSRR w wyzwoleniu całego świata od koszmaru nazizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Andrzej Nowak, autor książki "Klęska imperium zła. Rok 1920". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Krzysztof Masłoń o nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:24
W poniedziałek poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: muzyka, słowo i obraz. O nominowanych w kategorii słowo, w Polskim Radiu 24 mówił członek kapituły, dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń