"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 19:07
Zdalne nauczanie budzi dziś wiele dyskusji, a wszyscy w przyspieszonym tempie uczą się nowych technologii. Trudno sobie już wyobrazić działalność ZUS czy służby zdrowia bez takich aplikacji jak profil zaufany czy e-recepta. Marek Zagórski, pełnomocnik rządu do spraw do cyberbezpieczeństwa ocenia, że Polacy dobrze sprawdzają się w korzystaniu z cyfrowych technologii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marko Aliaksandr

zagórski marek PR 1 1200x660.jpg
Trwa Black Week. Marek Zagórski apeluje: zachowajmy czujność

Zauważa, że jest grupa osób, zwłaszcza starszych, którzy mają z tym problem. Zwraca uwagę, że jest już 8,6 mln użytkowników profilu zaufanego i tylko w tym roku przybyły trzy miliony kont. Cyfrowa aktywność zwiększyła się nie tylko w administracji, ale np. w zakupach online. - Przejście na usługi elektroniczne to nie tylko zamiana formularza papierowego na cyfrowy, ale również uproszczenie procedur i ułatwienie korzystania - mówi minister.


Posłuchaj
20:38 Eureka 25-11-2020.mp3 Pandemia zmusiła do szybkiej cyfryzacji administrację i szkoły (Eureka/Jedynka)

 

Jeszcze przed pandemią Ministerstwo Cyfryzacji zgłosiło projekt podłączenia wszystkich szkół do szybkiego internetu w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową NASK.  Marek Zagórski przypomina, że przeznaczono 400 mln złotych na wsparcie sprzętowe edukacji na odległość.


5G shutterstock 1200x660.jpg
Technologia 5G. Marek Zagórski: kierunki dezinformacji mogą być bardzo różne

Wszystkie gminy i powiaty dostały łącznie 200 tys. laptopów i tabletów i ten sprzęt jest użytkowany przez uczniów i nauczyciel. - Po zakończeniu pandemii ten sprzęt wróci do szkół i dalej będzie użytkowany - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zapewnia, że na koniec roku nie będzie ani jednej szkoły, która nie będzie miała dostępu do internetu. Osiem na dziesięć placówek, a może trochę więcej, będzie podłączona za pośrednictwem światłowodu. W przyszłym roku to będzie 100 proc. Dzięki temu będzie możliwy dostęp do internetu i wprowadzenie nowoczesnej edukacji.

Minister przewiduje, że po pandemii zostaną w użytku szkół wszystkie technologie, które ułatwiają kontakt uczniów z nauczycielami łącznie z platformami do wideokonferencji po to, żeby łączyć się z interesującymi ludźmi, którzy mogą uatrakcyjnić proces nauczania.

Czytaj także:

Marek Zagórski zapewnia, że Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i to na kilku poziomach. Poczynając od filtrowania treści w celu eliminacji zagrożeń po monitorowanie treści, które są niekorzystne z punktu widzenia wychowawczego, są nielegalne albo niedozwolone.

Posłuchaj całej audycji, w której marek Zagórski mówi, jak zapewnić wśród uczniów właściwe proporcje spędzania czasu przed komputerem i bez niego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: Marek Zagórski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 25.11.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Marek Zagórski: dokupujemy 30 tysięcy tabletów dla polskich szkół

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:10
Ministerstwo Cyfryzacji aktywnie włączyło się w polepszenie nauczania na odległość. Minister Marek Zagórski mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że resort pracuje nad tym, żeby jak najwięcej sprzętu trafiło do szkół. - Platformy dostępowe platformami, ale uczniom i nauczycielom potrzebny jest sprzęt - podkreśla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rok szkolny. Minister cyfryzacji: jesteśmy lepiej przygotowani do nauki zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 08:27
- Po stronie MEN, Ministerstwa Cyfryzacji oraz samych nauczycieli została wykonana olbrzymia praca pod względem przygotowania materiałów do edukacji zdalnej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna. Co zrobić, by dzieci nie spędzały całego dnia przed komputerem?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 10:42
W związku z pandemią koronawirusa szkoły przeszły na nauczanie zdalne. Oznacza to, że uczniowie spędzają dużo więcej czasu przed komputerem. Co zrobić, by nie "przykleiły się" do ekranu na cały dzień?
rozwiń zwiń