Największe odkrycie archeologiczne tego roku w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:08
Już prawie 150 nienaruszonych sarkofagów wydobyli egipscy archeolodzy z podziemnej skrytki na cmentarzysku Sakkara, jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu. Drewniane trumny mają malowane wieka, a w środku znajdują się mumie sprzed ponad 2 tysięcy lat, czyli z czasów, kiedy Egiptem rządziła - pochodząca z Macedonii - dynastia Ptolemeuszy (320 r. p.n.e. - 30 r. p.n.e.).
Piramida Dżesera w Sakkarze
Piramida Dżesera w SakkarzeFoto: WitthayaP/shutterstock.com

faraon mumia egpt 1200.jpg
Śladami następców faraona Ramzesa

To największe odkrycie tego roku w Egipcie, choć nekropolia w Sakkara już nie raz była miejscem sensacyjnych znalezisk. A prowadzone są tam już prawie 200 lat. Nie może to dziwić, gdyż to tu wybudowano najstarszą - jeszcze schodkową - piramidę faraona Dżesera i przez 3 tysiące lat chowano zmarłych z pobliskiej starożytnej stolicy Memfis.

Posłuchaj
21:05 2020_11_27 19_08_05_PR1_eureka.mp3 Największe odkrycie archeologiczne w Egipcie w 2020 roku (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Karol Myśliwiec, który w Sakkarze prowadził badani od 20 lat przypuszcza, że znaleziska dokonano niedaleko stanowiska penetrowanego przez Polaków. A być może jest to kontynuacja tego cmentarzyska. - Jest ogromne prawdopodobieństwo tych sarkofagów do naszych znalezisk - mówi. Jego zdaniem, to co odkryto teraz to kropla w porównaniu do tego, co już znaleziono i do tego, co będzie znalezione.

kazimierz michałowski NAC 1200.jpg
Kazimierz Michałowski - twórca polskiej szkoły archeologii

Podkreśla, że Sakkara była tak wielkim cmentarzyskiem, że starsze sarkofagi wyjmowano z grobowców i składowano w jednym miejscu, żeby zrobić miejsce dla kolejnych. Zdaniem archeologa tak było w przypadku najnowszego znaleziska, bo sarkofagi należały do tak znamienitych postaci, że każda z nich zasługiwała na własny grobowiec. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że podobnie postąpiono z sarkofagami faraonów, których w obawie przed rabusiami wyjęto z grobowców i złożono w jednym miejscu, które było łatwiejsze do ochrony.

Profesor wyjaśnia, że Sakkara była tylko centralnym elementem nekropolii, która ciągnęło się na długości 30 kilometrów. Jeszcze przed faraonami grzebano tam zmarłych. Według niego, na cmentarzu czasowo złożono ciało Aleksandra Wielkiego, dla którego wybudowano mauzoleum w Aleksandrii i tym wielki wódz ostatecznie spoczął. naukowiec opisuje tymczasowy grobowiec Aleksandra Wielkiego. Choć grobowiec w Sakkarze nie był pierwotnie przeznaczony dla Aleksandra, bo wodza złożono w nim zaledwie dwa miesiące po śmierci, a to zbyt krótko, aby wybudować taki sarkofag.

Prof. Karol Myśliwiec mówi też o planach dalszych prac polskich architektów w Sakkarze, gdzie, być może, jest sarkofag Imhotepa, czyli architekta, który wymyślił pierwszą, kamienną piramidę.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Karol Myśliwiec (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 27.11.2020 

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Penetrowali dno duńskiego jeziora. Odnaleźli uzbrojenie wikingów?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 19:11
W skandynawskich jeziorach topiono niegdyś broń zdobytą na wrogach. O tym rytuale archeolodzy wiedzą od dawna, ale wciąż stosunkowo niewiele zbiorników wodnych zostało pod tym kątem przebadanych. Próbują to nadrobić nasi specjaliści, którzy 2 miesiące temu penetrowali dno Hammerso - największego jeziora duńskiego Bornholmu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Celtycka Polska". O śladach dawnych plemion w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:09
Choć kulturę celtycką łączymy z Irlandią i Wielką Brytanią, to jednak nie tam należy szukać kolebki Celtów. Celtowie pochodzili z obszarów na północ od Alp, czyli z terenów dzisiejszych południowych Niemiec i Czech oraz Austrii i wschodnich rejonów Francji. Stamtąd "rozlali" się po znacznej części Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwowzór postaci filmowego Indiany Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:08
Choć nie ma niezbitych dowodów, to jednak wiele wskazuje na to, że pierwowzorem postaci filmowego Indiany Jonesa był Hiram Bingham, który odkrył dla świata inkaskie miasto Machu Picchu. Steven Spielberg wspominał, że pomysł na postać filmowego archeologa narodził się w czasie jego pobytu na Hawajach, a to tam właśnie - w Honolulu, w 1875 r. - urodził się Bingham.
rozwiń zwiń