Prof. Tomasz Borecki: przyroda jest swoistą osłodą życia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:37
- Przyroda nie tylko niesie z sobą użyteczności dla społeczeństwa, ale wielką urokliwość. Jest taką swoistą osłodą życia. Piękno przyrody, w każdym okresie, jest dla człowieka istotne i ważne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny uczony profesor Tomasz Borecki – leśnik, przez dwie kadencje rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalista od biologii i urządzania lasu. 
Tomasz Borecki
Tomasz BoreckiFoto: PAP/Paweł Pawłowski

czytaj więcej
las_shutter_1200_Piotr Krzeslak.jpg
"Można rozpaczać za przyrodą i drzewami"

Gość audycji "Po drugiej stronie lustra" zdradza, że przez długi czas tak naprawdę nie wiedział, co chce robić w życiu. - Wystartowałem, jak większość ludzi, którzy nie mieli problemów z nauką na uczelnię, która wtedy była uczelnią najważniejszą - Politechnikę Warszawską. Na wydział - żeby było śmieszniej - elektryczny, gdzie trzeba było pokonać siedmiu lub ośmiu kandydatów - wspomina prof. Tomasz Borecki.

- Dostałem się, ale tak się złożyło, że przeżywaliśmy różne tragedie rodzinne. Nie wytrzymałem tej presji. Zrezygnowałem ze studiów, wróciłem i poszedłem do pracy. Na studia wróciłem w 1969 roku i już wtedy na wydział leśny, czego chyba nigdy nie żałowałem - zaznacza. 

Czytaj też:

Rozmówca Krzysztofa Michalskiego przyznaje, że las to jego wielka miłość, której początki sięgają aż do jego dzieciństwa. - Kiedy byłem małym dzieckiem przeszedł huragan, który powalił las. Poszliśmy do tego lasu i zrobiło to na mnie niesamowite wrażenie. Nie wyobrażałem sobie, jakie to siły muszą być, żeby te grube, wielkie sosny i dęby zostały tak powalone - wspomina.

- To był piękny las, ale to co mnie bardzo wzruszyło - i ciągle to widzę - to człowiek, który chodził po tym lesie. Starszy pan, w niezbyt chyba eleganckim mundurze, bo leśnicy wtedy nie byli dobrze opłacani, który płakał. Często się zastanawiałem, czy można płakać za przyrodą, a dzisiaj wiem, że tak. Nad utraconą przyrodą, nad jej pięknem, nad jej dobrodziejstwami, można zapłakać - mówi gość Jedynki.

Posłuchaj
41:15 2020_11_30 23_08_29_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Rozmowa z prof. Tomaszem Boreckim (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Tomaszem Boreckim, który Krzysztofowi Michalskiemu opowiedział także m.in. o swoim dzieciństwie i ukochanej mamie. Opowiadał także o tym, czy da się zrozumieć las oraz o swojej pracy naukowej. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Tomasz Borecki (uczony, leśnik, przez dwie kadencje rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalista od biologii i urządzania lasu, do niedawna także dyrektor międzyuczelnianego Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji mienia Marka Dietricha)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 23.08

kh

Czytaj także

"Można rozpaczać za przyrodą i drzewami"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 20:12
W "Wieczorze Odkrywców" o znaczeniu lasów dla przyrody, kultury i gospodarki rozmawialiśmy z profesorem Tomasz Borecki – leśnik, wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niosą depozyt dziedzictwa przyrodniczego". Michał Woś podziękował leśnikom

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 19:55
- Polscy leśnicy niosą ogromny depozyt dziedzictwa przyrodniczego, służą całej ojczyźnie - mówił na Jasnej Górze minister środowiska Michał Woś, który wziął udział w 24. Pielgrzymce Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń