Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 21:24
Nawet 90 proc. nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia jesteśmy w stanie w znaczący sposób obniżyć ryzyko wystąpienia choroby.
Właściwe odżywianie ma kolosalne znaczenie w leczeniu choroby nowotworowej
Właściwe odżywianie ma kolosalne znaczenie w leczeniu choroby nowotworowejFoto: Rawpixel.com/ Shutterstock

rak płuca 1200.jpg
To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), poprzez propagowanie i wprowadzenie w społeczeństwach zdrowych nawyków można uniknąć nawet połowy przypadków wszystkich nowotworów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod wspólnym tytułem "Europejski Kodeks Walki z Rakiem".


Posłuchaj
20:45 2929_12_03 19_06_59_PR1_eureka.mp3 12 zasad, które zmniejszają szanse na zachorowanie na raka (Eureka/Jedynka)

 


rak nowotwór chemioterapia 1200 free
Onkologia precyzyjna. W jaki sposób pomaga w walce z rakiem?

Dr Magdalena Cedzyńska, wyjaśnia, że na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie", zawierającą porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka. Przytacza dane, według których 41 proc. kobiet w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. - A nadwaga i otyłość są jednym z głównych czynników nie tylko chorób nowotworowych, ale innych chorób, jak cukrzyca, czy choroby serca - wskazuje. Przyjęta Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że do 2030 roku odsetek ten zmniejszy się o trzy punkty procentowe.

Ale główna przyczyną zapadalności na choroby nowotworowe i jednocześnie najczęstszą przyczyną zgonów jest palenie tytoniu. Wyliczono, że rocznie na choroby odtytoniowe umiera 80 tys. osób.

Źródło: ProchenkoPawel/Rak płuc - kampania społeczna


Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że coraz więcej Polaków stara się ruszać. - Nie chodzi o ruch związany z wysiłkiem energetycznym, ale o codzienny ruch, np. przejście 10 tys. kroków - mówi.

Dr Magdalena Cedzyńska daje przykład, jak styl życia może mieć wpływ na zachorowalność i umieralność. Najczęstszym nowotworem jest rak płuca. Ale od lat 80-tych bardzo znacznie spadła liczba palących tytoń mężczyzn. I choć nadal wśród mężczyzn ten rodzaj raka jest pierwszym zabójcą, to w liczbach bezwzględnych zachorowalność na niego bardzo spadła. Odwrotnie jest u kobiet, których liczba palących rośnie i rośnie też liczba zgonów z tego powodu. - Do tej pory najwięcej kobiet umierało na raka piersi, ale obecnie to rak płuca jest na pierwszym miejscu - wyjaśnia. Dlatego rzucenie palenia to pierwsza zasada kodeksu 12 sposobów na zdrowie.


. .

12 SPOSOBÓW NA ZDROWIE - EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM (IV edycja)

1.    Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
2.    Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
3.    Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4.    Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
5.    Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
6.    Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
7.    Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne: (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
8.    Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
9.    Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
10.    Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
11.    Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (dotyczy dziewcząt).
12.    Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).

Czytaj także:

Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie Narodowej Strategii Onkologicznej

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie)

Data emisji: 3.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag
Czytaj także

Wsparcie i rozmowa drogą do zdrowia. "Na raka choruje cała rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 00:36
- Namawiam chorych, by byli niepokornymi pacjentami i jeśli napotkają na lekarza, z którym nie mogą się porozumieć, to warto go zmienić, bo przekłada się to na wyniki leczenia - mówi onkolog, Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:05
Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. - Ok. 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ - mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak płuca. "Przed nowotworem paliłem bardzo dużo papierosów"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 18:30
Szybka diagnostyka jest ważna przy każdym nowotworze złośliwym i przede wszystkim w przypadku raka płuca. - W większości jest wykrywany jak już za późno, ponieważ płuca nie bolą - mówi Jerzy Wójcik, który przez 8 lat walczył z tą chorobą.
rozwiń zwiń