Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:07
13 tysięcy lat temu Cieśnina Beringa, która oddziela dzisiejszą Czukotkę od Alaski została skuta lodem. Dzięki temu stworzył się naturalny pomost między Azją i Ameryką umożliwiający migrację azjatyckiej ludności na nowy kontynent. Tak, według wielu podręczników, zaczyna się historia zasiedlenia Ameryki. Temat ten wciąż jest żywo dyskutowany, bo i przybywa nowych odkryć, a te nie zawsze pasują do istniejącego już schematu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TORWAISTUDIO/shutterstock.com

archeologia FREE 1200.jpg
Audycje Katarzyny Kobyleckiej

Bo skoro Cieśnina Beringa zamarzła 13 tys. lat temu, to jak wytłumaczyć fakt, że najstarsze ślady obecności człowieka, datowane na 35-40 tys. lat, odnajdywane są... w dzisiejszej Brazylii. Jak połączyć ten fakt z istnieniem pierwszej kultury paleoindiańskiej - tzw. kultury Clovis, która pojawiła się w Ameryce Północnej 13 tys. lat temu? Czyżby droga z Azji przez zamarzniętą cieśninę nie była jedynym szlakiem migracji?


Posłuchaj
21:05 2020_12_04 19_07_35_PR1_eureka.mp3 Skąd do Ameryki przybyli przodkowie Indian? (Eureka/Jedynka)

 


nazca 1200 free
"To jedna z większych zagadek". Odkryte kolejne rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru

Archeolog, dr hab. Radosław Palonka zwraca uwagę, że rejon Cieśniny Beringa w przeszłości zamarzał trzykrotnie - 70 tys. lat temu, 38 tys. lat temu i 13-18 tys. lat temu. Na skutek tego, że wody zostały zaabsorbowane przez lód obniżał się poziom mórz, nawet do 120 metrów w odniesieniu do dzisiejszego i odsłaniał się ląd lub lądolód, po którym można było przejść. Najpierw przechodziły zwierzęta, a potem ludzie, którzy na nie polowali.

- Ta trasa przez Beringię rozdzielała się na dwa szlaki - jeden wzdłuż wybrzeża, drugi środkiem kontynentu Ameryki - wyjaśnia naukowiec. Według niego droga przez kontynent była późniejsza, bo jeszcze 13 tys.lat temu tereny obecnej Kanady pokrywała warstwa lodu o grubości nawet kilometra, więc nie nadawały się do życia.

Dla naukowców jest zagadką, dlaczego najstarsze stanowiska ludzkie, liczące 35 tys. lat temu, są znajdowane w Brazylii i Peru, a nie w Ameryce Północno-zachodniej, czy Kanadzie. Jest teoria, choć mało prawdopodobna, że tam ludzie dotarli drogą morską z Azji Południowo-wschodniej lub z Polinezji, co było możliwe.

Dr Radosław Palonka podkreśla, że kiedyś myślano, że była jedna fala migracji. Ale obecnie badania wskazują, że tych migracji było kilka 5-6, a więc rdzenni mieszkańcy Ameryki są potomkami różnych fal migracyjnych.

Czytaj także:

Archeolog podkreśla, że jest teoria o jeszcze jednej potencjalnej drodze. Dwaj amerykańscy badacze twierdzą, że być może przodkowie kultury Clovis przybyli z terenu dzisiejszej Europy, a konkretnie z pogranicza Francji i Hiszpanii. poruszając się wzdłuż zamarzniętych wybrzeży północnego Atlantyku. Naukowiec uważa jednak, że ta teoria jest mało prawdopodobna.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Radosław Palonka (archeolog, badacz kultur indiańskich z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 4.12.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 19:48
Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat od początku podboju przez Hiszpanów obecnego Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:05
W kwietniu 1519 roku flotylla 11 statków pod dowództwem hiszpańskiego konkwistadora - Hernana Cortesa dopłynęła do wybrzeży dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
rozwiń zwiń