Wizje betlejemskich narodzin w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 11:55
Najstarsze wyobrażenia Bożego Narodzenia odnajdujemy w malarstwie, rzeźbie, miniaturach psałterzy czy na reliefach sztuki sakralnej. W wielu miejscach Polski od Helu po Śląsk możemy podziwiać symbolikę narracji ewangelicznej narodzin Chrystusa w Betlejem, złożenia Dzieciątka do żłobu i pokłonu pasterzy. Sceny Narodzin przedstawiane z wielkim kunsztem ujęcia i motywów do dziś przyciągają uwagę współczesnego odbiorcy.
Najważniejszy temat w sztuce chrześcijańskiej interpretowany od najdawniejszych czasów pojawia się także jako część krakowskiego Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza
Najważniejszy temat w sztuce chrześcijańskiej interpretowany od najdawniejszych czasów pojawia się także jako część krakowskiego Ołtarza Mariackiego Wita StwoszaFoto: Shutterstock/ysuel

czytaj więcej
Boże Narodzenie niebo 1200.jpg
Jak przygotować się na przełom? O znaczeniu oczekiwania i bożonarodzeniowej nadziei

- Dzieje tematu Bożego Narodzenia na ziemiach historycznej Polski, ale także dzisiejszej Polski są ściśle powiązane z dziejami tego tematu w chrześcijaństwie łacińskim, czyli zachodnim - mówi w "Eurece" w Programie 1 Polskiego Radia historyk sztuki dr Paweł Freus.

Posłuchaj
18:51 2020_12_24 19_07_38_PR1_EUREKA.mp3 Wizje betlejemskich Narodzin w sztuce (Eureka/Jedynka)

Nie ma co ukrywać, że na początku temat Bożego Narodzenia funkcjonował wśród dzieł elitarnych. To były przedmioty ściśle związane z liturgią: naczynia liturgiczne, kielichy czy księgi liturgiczne. Dopiero w późnym średniowieczu następuje coś w rodzaju popularyzacji sztuki kościelnej i samego tematu, który bardziej otwiera się na szerokie rzesze wiernych - wyjaśnia rozmówca Katarzyny Jankowskiej. 

Czytaj też:

- Temat Bożego Narodzenia jest bardzo stary. To jedno z kluczowych, ze względu na przekaz dogmatyczny, przedstawień sztuki chrześcijańskiej - zaznacza dr Paweł Freus. 

Najwięcej przedstawień, jakie mamy dzisiaj zachowanych na ziemiach polskich pochodzi z późnego średniowiecza: XIV, XV i początku XVI wieku. - Boże Narodzenie niemal zawsze występuje w kontekście innych tematów. Najczęściej ten kontekst jest sprowadzony do drugiego najważniejszego tematu, czyli ukrzyżowania. Te dwa tematy, czyli Boże Narodzenie - wcielenie, początek zbawienia i ukrzyżowanie, które oznaczało dopełnienie się dzieła zbawienia ujmowały całą esencję misji Chrystusa na Ziemi jako człowieka - mówi historyk sztuki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z dr Pawłem Freusem, który opowiada m.in. o tym, jak na przestrzeni wieków zmieniała się kompozycja przekazu dotyczącego narodzin Chrystusa. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Paweł Freus (historyk sztuki)

Data emisji: 24.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

kh

Czytaj także

Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 05:50
Jak obchodzono Wigilię 102 lata temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety nie znamy nazwiska tego świadka historii. 
rozwiń zwiń