"Pytać i czekać na odpowiedź". Właśnie na tym polega szukanie sensu życia?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 21:30
Jego życia i praca mogą być dla każdego z nas interesującym odkryciem i pouczającym doświadczeniem. - Kiedy myślę i mówię o spotkaniu, to ja nie myślę o takich spotkaniach, w których chodzi o to, żebym dał komuś coś za co on da mi coś innego. Chodzi mi o to, żeby być obecnym dla drugiego człowieka i żeby drugi człowiek był obecny dla mnie - mówi prof. Stanisław Grygiel, filozof i filolog.
Audio
Okładka książki Żyć znaczy filozofować
Okładka książki "Żyć znaczy filozofować"Foto: mat. promocyjny

NAC Zachęta 1200.jpg
160 lat Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Posłuchaj
17:20 Jedynka/Eureka, 23.12 Czym jest filozofia? (Jedynka/Eureka)

Na polskim rynku ukazał się wywiad rzeka Marii Zboralskiej z prof. Stanisławem Grygielem. Książka nosi tytuł "Żyć znaczy filozofować". - Dla mnie życie dokonuje się w tym, co wydarza się w tym życiu i co ja czynię. Dokonuje się w szukaniu jego sensu i w tym sensie człowiek, w tym przypadku ja, znajduje schronienie i w nim też spełnia się moja tożsamość. Szukać sensu życia znaczy pytać i czekać na odpowiedź, co wydaje mi się, że stanowi istotę myślenia - uważa prof. Stanisław Grygiel.

Filozofia i poezja

W poszukiwaniu autorytetów i zgłębienia wiedzy z zakresu filozofii często sięgamy po lektury, które pokazują mądre drogowskazy.

- Mariaż poezji z filozofią został odkryty, jak wydaje mi się, po raz pierwszy przez Platona, natomiast wyraźnie powiedział o tym Arystoteles (…). Dzieła poezji mówią obrazami o prawdzie ludzkiego życia i pragnieniu tej prawdy. W dziele poezji nie znajdujemy naukowych hipotez, domagających się potem eksperymentalnej weryfikacji. Artyści tworzą obrazy, które faktycznością i rzeczami wziętymi z tego świata, tj. barwami, dźwiękami i słowami, wskazują na inną rzeczywistość. Taką, o którą pyta i której szuka przyjaciel mądrości, czyli filozof - twierdzi prof. Stanisław Grygiel.

Czytaj także:

"Czemuż innego nie ma świata?"

Gość Jedynki przyznaje, że coraz bardziej żyje pytaniem Bolesława Leśmiana z poematu "Pan Błyszczyński". - Pan Błyszczyński mówi: "Doświadczywszy tego świata tutaj, takiż to świat, niedobry świat. Czemuż innego nie ma świata?". To jest dla mnie istota poezji. Poezja żyje symbolem, więc chce doprowadzić do spotkania tego świata z innym, lepszym światem - słyszymy.

**

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Stanisław Grygiel (filozof, filolog)

Data emisji: 23.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Ks. prof. Józef Tischner - nauczyciel wolności i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:05
28 czerwca tego roku przypada 20. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, kapelana Solidarności i wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej. W audycji "Po drugiej stronie lustra" przypomnieliśmy myśl filozoficzną, życie, aktywną działalność naukową i społeczną duszpasterza, który dzięki swojej niezwykłej osobowości cieszył się wielkim autorytetem i popularnością, również w mediach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"O rzeczach, które się filozofom nie śniły... "

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:00
- Nic tak dobrze nie pomaga osobie pogubionej jak filozofia - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" filozof prof. Jacek Hołówka z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym Katarzyna Jankowska rozmawiała m.in. o drogach prowadzących do dojrzałości i ukształtowania się naszej osobowości, oraz o motywach jakie mają wpływ na nasze wybory i działania. 
rozwiń zwiń