Jak będzie wyglądała nowa Polska Stacja Antarktyczna?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 07:39
- Stacja będzie przyjazna, co jest bardzo ważne dla osób, które będą przebywać w niej przez dłuższy czas - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Dariusz Puczko z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka ArctowskiegoFoto: stifos/shutterstock.com

Posłuchaj
20:05 2020_12_22 19_08_46_PR1_EUREKA.mp3 Jak będzie wyglądała nowa Polska Stacja Antarktyczna? (Eureka/Jedynka)

 


shutterstock_691081114 nauka laboratorium 1200.jpg
"Eureka" w Programie 1

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Wyspa zaliczana jest do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Stację dzieli od Polski ponad 14 tys. km.

Prowadzone są tu badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwane monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i morski. Stacja zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich i międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania w Antarktyce.

Żółty tramwaj lub samolot

Pierwsza polska samodzielna morska wyprawa do Antarktyki wyruszyła pod koniec 1975 roku. Głównym jej celem było oszacowanie zasobów kryla i ryb w Oceanie Południowym. Wyprawa wylądowała w rejonie Wyspy Króla Jerzego. Stacja zaczęła powstawać na przełomie lat 1976 i 1977. Materiały do budowy Stacji, sprzęt, paliwo, środki transportu, żywność oraz uczestników wyprawy i ich bagaż zabrały statki MT Dalmor i MS Zabrze, które wypłynęły z Gdyni.

Ze względu na dogodną lokalizację, łatwy dostęp dla statków zaopatrzeniowych oraz pobliskie źródło słodkiej wody postanowiono o założeniu Stacji na Wyspie Króla Jerzego w Zatoce Admiralicji. Patronem Stacji został wybitny polski badacz polarny Henryk Arctowski (1871-1958), uczestnik pierwszej naukowej wyprawy do Antarktyki na statku "Belgica" (1897-1899).

Stacja - z wyglądu przypominająca długi żółty tramwaj lub samolot - rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku. Funkcjonuje nieprzerwanie do dziś. Obecnie jest przebudowywana. Kiedy powstała, niektóre jej budynki znajdowały się kilkanaście metrów od brzegu morza. Teraz ta odległość zdecydowanie zmalała. Obiekty mają już też swoje lata.

Czytaj także:

Jak będzie wyglądał nowy obiekt?

- Czy nowa Stacja będzie "kosmiczna", jak ta belgijska, trudno powiedzieć. Na pewno będzie to bardzo ładny obiekt. Dobrze wkomponuje się w przestrzeń. Ona będzie uniesiona nad powierzchnię lądu. Przy postępującej recesji lodowców, ich topnieniu, poziom morza się podnosi a chcielibyśmy być przygotowani na przynajmniej najbliższych 50 lat - wskazał w audycji "Eureka" dr Dariusz Puczko z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Obszar Antarktyki jest pod szczególną ochroną. - Bardzo istotne dla nas jest, aby zadbać, by wpływ człowieka na przyrodę dookoła był zerowy. Staramy się prowadzić całą inwestycję tak, żeby odbyła się bez szkody dla organizmów. Zespół naukowy pomaga nam tak przygotować założenia pod inwestycję, by nie było szkodliwego wpływu na środowisko - dodał gość radiowej Jedynki.

Czy nowa Stacja też będzie żółta? Czy przebudowa wpłynie na zakres działalności obiektu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się również dowiedzieć, jak polarnicy będą obchodzili święta Bożego Narodzenia. Dlaczego grudzień, styczeń i luty są najbardziej przyjaznymi miesiącami w regionie? Jaki kolor ma naprawdę lód?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Dorota Truszczak

Gość: dr Dariusz Puczko (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, przedstawiciel Polski w Council of Managers of National Antarctic Programs COMNAP [Rada Kierowników Narodowych Programów Antarktycznych])

Data emisji: 22.12.2020 

Godzina emisji: 19.05

Jedynka/arctowski.aq/kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA Dorota Truszczak

Czytaj także

Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:07
13 tysięcy lat temu Cieśnina Beringa, która oddziela dzisiejszą Czukotkę od Alaski została skuta lodem. Dzięki temu stworzył się naturalny pomost między Azją i Ameryką umożliwiający migrację azjatyckiej ludności na nowy kontynent. Tak, według wielu podręczników, zaczyna się historia zasiedlenia Ameryki. Temat ten wciąż jest żywo dyskutowany, bo i przybywa nowych odkryć, a te nie zawsze pasują do istniejącego już schematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planeta swobodna, czyli kosmiczny podróżnik

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 21:00
Polscy astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego odkryli najmniejszą znaną do tej pory planetę swobodną. Kosmiczny podróżnik jest samotnikiem niezwiązanym z żadną gwiazdą. - Jest to stosunkowo nowa kategoria planet pozasłonecznych. Żeby ją znaleźć, musimy obserwować miliony gwiazd - mówi szef projektu prof. Andrzej Udalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TITAN nowatorski system do rozpoznawania złośliwości guzów nerek

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 19:07
Młodzi naukowcy i studenci z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej opracowali system, który przy użyciu technologii uczenia maszynowego i algorytmów sztucznej inteligencji określa prawdopodobieństwo złośliwości guza nerki na podstawie zdjęcia tomografii komputerowej jamy brzusznej. To bardzo ważne narzędzie w rękach lekarzy, którzy podejmują decyzję o przeprowadzeniu operacji, która często jest bardzo ryzykowna.
rozwiń zwiń