Ziemia i Wszechświat w 2020. Naukowe podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 08:00
Rozwiązanie zagadki pochodzenia szybkich błysków radiowych wśród najważniejszych odkryć 2020 roku. W specjalnym, noworocznym wydaniu "Wieczoru Odkrywców", wybitni polscy uczeni mówili o najważniejszych światowych i polskich osiągnięciach naukowych ostatnich miesięcy.   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Triff

Posłuchaj
47:30 _PR1_AAC 2021_01_01-19-05-47.mp3 Ziemia i Wszechświat w 2020 (Wieczór odkrywców/Jedynka)

W audycji przestawiliśmy astronomiczne i astrofizyczne odkrycia i wydarzenia ubiegłego roku, udział polskich badaczy w poznawaniu tajemnic Wszechświata, a także odkrycia związane z poznawaniem naszej planety i zmian klimatu.

Czytaj też
kosmos 1200 shutterstock.jpg
"Poland Can Into Space". Sukces polskiej drużyny w zawodach "Hack-a-Sat"

Za najciekawsze pojedyncze osiągnięcie astronomiczne w 2020 roku pierwszy z gości audycji, prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, uważa rozwiązanie zagadki pochodzenia szybkich błysków radiowych (zwane po angielsku Fast Radio Bursts). Więcej w dołączonym nagraniu. 

Czytaj też

Drugi gość Krzysztofa Michalskiego - hydrolog prof. Paweł Rowiński (wiceprezes Polskiej Akademii Nauki, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN) mówił z kolei m.in. o tym, dlaczego woda (nazywa przez niektórych ropą XXI wieku) to najważniejszy skarb na Ziemi.

czytaj więcej
ziemia 1200 shutterstock.jpg
Ziemia bez człowieka? "Odetchnęłaby z ulgą"

Jak wynika z raportu UNESCO, zmiany klimatu postępują i mają coraz większy wpływ na nasze życie. Tempo tych zmian sprawia, że dziś 2,2 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a 55 proc. populacji świata żyje w nieodpowiednich warunkach sanitarnych. W ciągu ostatniego stulecia zużycie wody wzrosło sześciokrotnie. Jednocześnie szacuje się, że 80-90 proc. ścieków na świecie trafia do środowiska bez jakiejkolwiek formy oczyszczania. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

  ***

  Tytuł audycji: specjalne wydanie "Wieczoru Odkrywców" 

  Prowadził: Krzysztof Michalski

  Goście: prof. Kazimierz Stępień (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, b. przewodniczący Rady Nauki), prof. Paweł Rowiński (hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauki, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN)

  Data emisji: 1.01.2021 

  Godzina emisji: 19.05

  kh

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Prof. Jan Szmidt: w życiu miałem dużo szczęścia

  Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 23:10
  Wybitny polski uczony, elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyznaje, że do dziś lubi stawiać czoła trudnościom. - Jak ktoś mówi, że czegoś nie da się zrobić, albo niemożliwe jest połączenie takiej funkcji z tamtą, bo to za dużo pracy, to się da - zdradza swoje życiowe credo prof. Jan Szmidt.
  rozwiń zwiń