Mędrcy ze Wschodu, czyli skąd przybyli Trzej Królowie?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 21:16
Święto Trzech Króli obchodzone jest już od II wieku. - Informacja o przybyciu Mędrców ze Wschodu została zamieszczona wyłącznie w Ewangelii według św. Mateusza - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury. Kim zatem byli Mędrcy, którzy ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Rawpixel.com

Mojżesz free 1200.jpg
Mojżesz - biblijny przywódca ludu Izraela
Posłuchaj
20:06 2021_01_05 19_06_51_PR1_Eureka.mp3 Kim byli Mędrcy ze Wschodu? (Jedynka/Eureka)

Jak zauważa dr Andrzej Krasnowolski, pozostali apostołowie nie opisali wydarzeń związanych z przybyciem Mędrców ze Wschodu. - Celem ewangelii było przedstawienie nauk Jezusa, okoliczności Jego śmierci oraz Jego zmartwychwstania.

Problemowi identyfikacji miejsca, skąd przybyli Mędrcy ze Wschodu oraz identyfikacji samych Mędrców poświęcone są opasłe tomy prac biblistów całego świata chrześcijańskiego, począwszy od II wieku - wyjaśnia dr Andrzej Krasnowolski.

Skąd przybyli?

Gość Jedynki przyznaje, że obecnie przyjmuje się, iż Mędrcy reprezentowali trzy kontynenty: Afrykę, Azję i Europę. - Zdania są podzielone, co do tego, skąd przybyli konkretnie ze Wschodu. W tradycji przyjmuje się, że jeden z nich Kasper był czarnej rasy i w związku z tym podejrzewa się, że pochodził z Etiopii.

- Ale ani Etiopia, ani zresztą Arabia, nie znały Mędrców. Pochodzili oni przede wszystkim z ziemi chaldejskiej, czyli z Babilonu, bądź też z Persji. Mędrców zatem poszukujemy na terenie współczesnego Iraku oraz Iranu - twierdzi.

Zdaniem dr. Andrzeja Krasnowolskiego, miejsce pochodzenia Mędrców należy traktować bardziej jako sferę domysłów, ponieważ nie można identyfikować ich z jakimkolwiek państwem czy z konkretną kulturą. - Samo pojęcie Mędrca, było też używane słowo Mag, odnosi się do kapłanów jakiejś religii. Jakiej? To również trudno również określić - słyszymy.

- Powinniśmy o tym pamiętać, że ewangelie nie są podręcznikami historii, to przede wszystkim dokumenty religijne i świadectwa wydarzeń historycznych pisane nie przez profesjonalistów czy naukowców, tylko przez ludzi, którzy głęboko wierzyli w to, co przeżyli i chcieli to utrwalić oraz przekonać swoimi pismami współczesnych wierzących, że ich prawda jest objawiona - wyjaśnia gość Jedynki.

- Chcieli także przekonać innych wierzących do tego, że w prawdzie, którą przekazują, została zrealizowana cała historia Izraela oraz wszystko to, co przepowiadali prorocy - mówi dr Andrzej Krasnowolski.

Dary dla Jezusa

Mędrcy ofiarowali Jezusowi specjalne dary: złoto, kadzidło i mirrę. - Jest to czysto symboliczne. Złoto jest atrybutem króla, więc Królowi Izraela podarowali złoto. Z kolei kadzidło jest atrybutem Boga, ponieważ cześć Bogu oddaje się m.in. paląc przed Jego ołtarzem kadzidło. Natomiast mirra to żywica wschodnia, używana m.in. przy balsamowaniu zwłok. Była ona zapowiedzią przyszłego męczeństwa i śmierci Jezusa Chrystusa. Te trzy dary symbolizowały Jego pozycję królewską i boską oraz Jego przyszłe losy - tłumaczy dr Andrzej Krasnowolski.

Gość Jedynki zauważa, że być może ze względu na wspomnianą liczbę darów, w tradycji chrześcijańskiej utarło się, że Mędrców było dokładnie trzech.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)

Data emisji: 5.01.2021 

Godzina emisji: 19.06

DS

Czytaj także

Orszaki Trzech Króli 6 stycznia w kraju i poza granicami. "Chcemy rozkolędować Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 15:45
Pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" 6 stycznia ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami przejdą Orszaki Trzech Króli. Największy odbędzie się w Warszawie - jego trasa będzie wiodła z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. Udział zapowiedziała para prezydencka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cuda, cuda ogłaszają". 1,3 mln ludzi przeszło w Orszakach Trzech Króli w polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 20:46
W całej Polsce odbyły się uroczystości związane ze świętem Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanym świętem Trzech Króli. Orszaki przeszły łącznie w 872 miejscowościach w Polsce i 21 poza granicami kraju. Hasłem tegorocznego pochodu były słowa kolędy "Cuda, cuda ogłaszają".
rozwiń zwiń