Wyzwania zdrowotne w 2021 roku w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:08
Określenie priorytetów w ochronie zdrowia będzie przedmiotem konferencji naukowej i debat ekspertów online. Miniony rok zdominowała choroba COVID-19 i związane z pandemią problemy medyczne. 
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/goodluz

dieta rak nowotwór shutterstoc 1200x660.jpg
Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Czy nadal największym wyzwaniem określimy tę chorobę, czy pojawią się nowe związane z konsekwencjami koronawirusa? Jakie strategie systemowe planuje się odnośnie takich problemów zdrowotnych jak rak płuc, zdrowie kobiet, przeszczepy szpiku, terapie przełomowe, ich finansowanie, choroby cywilizacyjne oraz leczenie chorób onkologicznych i hematologicznych?


Posłuchaj
21:05 2021_01_07 19_08_38_PR1_eureka.mp3 Wyzwania zdrowotne w 2021 roku (Eureka/Jedynka)

 


rak płuca 1200.jpg
To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

Na te i inne pytania dotyczące zdrowia publicznego będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji "Priorytety w Ochronie Zdrowia 2021", która odbędzie się już po raz dziesiąty. Będą mówili o zdrowiu publicznym w dobie pandemii, polityce lekowej, roli sektora prywatnego w polskim systemie ochrony zdrowia oraz priorytetach w wybranych obszarach terapeutycznych.

Liderzy opinii, przedstawiciele najważniejszych urzędów, praktycy i reprezentanci kluczowych organizacji sektora zdrowotnego będą debatować o finansach i zarządzaniu w ochronie zdrowia, rozwoju branży farmaceutycznej, o roli sektora prywatnego w polskim systemie ochrony zdrowia, sieci szpitali, informatyzacji i start-upach medycznych, a także o neurologii, dermatologii, onkologii, pulmonologii, wakcynologii, neonatologii i hematologii.

Tym razem, z uwagi na pandemię koronawirusa, wydarzenie zaplanowano w formie internetowej. Debaty, wykłady i prezentacje zostaną zorganizowane zdalnie. Transmisja odbędzie się 13–15 stycznia 2021 roku i dostępna będzie na platformie termedia.pl

Janusz Michalak, prezes wydawnictwa medycznego Termedia, które jest organizatorem konferencji, podkreśla, że konferencja "Priorytety w Ochronie Zdrowia" od dziesięciu już lat umożliwia wymianę doświadczeń, prezentację innowacyjnych rozwiązań w branży farmaceutycznej i nowych pomysłów na zarządzanie systemem ochrony zdrowia. Pokazuje, jak ważne jest to zagadnienie w debacie publicznej. - Chcemy, żeby była możliwość porozmawiania przedstawicieli różnych organizacji medycznych, żeby skonfrontowali swoje pomysły, czym się zająć najpierw, a czym potem - wyjaśnia ideę konferencji. A jest kilka priorytetów takich jak psychiatria, otyłość, zdrowie kobiet traktowane kompleksowo, cyfryzacja, telemedycyna, które doznały nagłego przyspieszenia w dobie pandemii.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali przewiduje, że w 2021 roku największym wyzwaniem będzie dalsza walka z pandemią COVID-19, a szczególnie zaszczepienie ok. 70 proc. Polaków. - Będziemy też kontynuowali akcję odmrażania szpitali i namawiali pacjentów, żeby nie bali się zgłaszać na zabiegi planowe - mówi. 

Prof. Marcin Czech, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego liczy, że grupa zwolenników szczepień przeciwko COVID-19 będzie rosnąć. Przyznaje, że w czasie pandemii został w społeczeństwie zaciągnięty - jak to ujął - dług zdrowotny. - Nie realizowaliśmy wielu świadczeń, bo szpitale były może nie zamknięte, ale bardziej uważne w tych świadczeniach, które były najbardziej potrzebne - precyzuje. Na to nakładały się postawy ludzi, którzy mieli obawy przed wizytą u lekarza.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Jarosław Fedorowski (prezes Polskiej Federacji Szpitali), prof. Marcin Czech (prezes elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie), Janusz Michalak (prezes wydawnictwa medycznego Termedia)

Data emisji: 7.01.2021 r. 

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Nie pal! Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 22:34
Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, natomiast 100 tysięcy umiera z ich powodu. W przypadku połowy nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne. W pierwszej kolejności należy rzucić palenie papierosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór szyjki macicy. "Brak chętnych do badań profilaktycznych"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 21:29
- Dzisiaj stygmatyzacja nowotworem jest strasznym elementem i często kobiety boją się tego rozpoznania - mówi prof. Mariusz Bidziński. Jednym z częstszych nowotworów występujących właśnie u kobiet jest rak szyjki macicy, który na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków. Jak okazuje się, coraz więcej kobiet nie decyduje się jednak na profilaktykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Boroń-Kaczmarska: chęć zaszczepienia się wyraża blisko 100 proc. pracowników ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 20:29
- Pozostało 200 osób, by zaszczepić wszystkich pracowników krakowskiego szpitala, w którym pracuję - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń