Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 16:20
Wbrew pozorom starożytni wiedzieli o świecie całkiem sporo. Już 3500 lat p.n.e. żeglarze z miasta Ugarit znajdującego się w północnej Syrii podróżowali po Morzu Śródziemnym, by z dalekich krain przywozić atrakcyjne towary i wiedzę o tamtejszych ziemiach. A czy ówczesnym żeglarzom udało się dotrzeć do wybrzeży Ameryki? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: yoshi0511/shutterstock

Indianie 1200 free
Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

W V w. p.n.e. Kartagińczycy podjęli próbę opłynięcia Afryki, a w kolejnym stuleciu Pyteasz z Massalii, czyli dzisiejszej Marsylii, wyruszył w rejs po Morzu Północnym. Dotarł do Wysp Brytyjskich, na Szetlandy i prawdopodobnie Islandię. W tym samym czasie Aleksander Wielki zorganizował wyprawę do Indii. W drodze do Baktrii widział Morze Kaspijskie i góry Hindukuszu, a jego towarzysze spłynęli później w dół Indusu (albo Gangesu - jak przypuszcza część badaczy).

A czy w czasach antycznych udało się żeglarzom pokonać Atlantyk i dobić do wybrzeży Ameryki? O tym będziemy rozmawiać z archeologiem Bartoszem Nowackim, tłumaczem książki Raimunda Schulza "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie".

***

Na audycję "Eureka" w piątek (15.01) o godz. 19.07 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opakowanie na cukier. Banalny przedmiot z niezwykłą historią?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:10
Zanim pojawiła się na rynku, cukier będący jej zawartością przeszedł burzliwą technologiczną podróż: od "głów cukru" kruszonych ostrymi narzędziami, poprzez kostki, po cukier sypki. Jakie ludzkie historie stoją za tymi cukrowymi "przemianami"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozwiązano już wszystkie zagadki "kujawskich piramid"?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:20
Ponad 5 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski powstawały gigantyczne grobowce. Miały kształt bardzo wydłużonego trapezu lub trójkąta - o długości nawet ponad 100 m i szerokości czoła od 8 do 10 metrów. 
rozwiń zwiń