Diagnostyka okulistyczna jutra

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:02
Ludzkie oko jest złożonym układem optycznym, którego właściwości niestety zmieniają się z wiekiem. Jedną z konsekwencji upływu lat jest utrata przeźroczystości elementów optycznych oka, takich jak ciało szkliste czy soczewka, co ma decydujący wpływ na jakość widzenia. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, dotyka ponad 50 proc. populacji powyżej 75. roku życia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/shutterstock

laboratorium badania 1200.jpg
Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Gościem programu będzie prof. Ireneusz Grulkowski z Zakładu Biofizyki i Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pracuje nad unikalnym układem optycznym do obrazowania zmian w oku, głównie zmętnień w jego ciele szklistym.

Badania prowadzone przez polskiego uczonego umożliwią uzyskanie przestrzennych informacji na temat rozkładu własności optycznych w soczewce i w ciele szklistym - rozproszenia i załamania światła, co pozwoli nie tylko zrozumieć zmiany związane z optyką starzejącego się ludzkiego oka, ale także pozwoli na stworzenie nowej generacji urządzeń diagnostycznych.

***

Na "Wieczór Odkrywców" w ramach audycji "Eureka" zaprasza w poniedziałek (18.01) o godz. 19.07 Krzysztof Michalski.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd się biorą ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 19:06
Powiedzenie "Gdzie Rzym, gdzie Krym" miało wskazywać na brak związku między różnymi wydarzeniami. Okazuje się, że zjawiska na pierwszy rzut oka do siebie niepasujące mają wpływ na wiele różnych dziedzin życia. Tak jest z klimatem. Wydawałoby się, że Malaje i Europa Środkowo-Wschodnia to dwa różne i niepowiązane ze sobą światy. Nic bardziej mylnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra o zdrowie. Jak poprawić styl życia przy pomocy aplikacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:35
Aplikacja "Vika", wykorzystując metody sztucznej inteligencji, pozwala sprawdzić oraz poprawić nasz styl życia. Autorzy tego niezwykłego asystenta zdrowego stylu życia jako główny cel postawili sobie uzyskanie miliona lat zdrowia dla Polaków. - Tym projektem chcemy pomóc Polakom, żeby mogli dłużej cieszyć się zdrowiem - mówią założyciele "Viki" 
rozwiń zwiń