Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:11
50 lat temu, 20 stycznia 1971, zdecydowano o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Decyzja zapadła w Biurze Politycznym KC PZPR pod przewodnictwem Edwarda Gierka. Dlaczego właśnie wtedy, miesiąc po przejęciu władzy przez I sekretarza? I dlaczego dopiero wtedy, aż 26 lat po zakończeniu II wojny światowej?
Warszawa: zniszczony działaniami wojennymi Zamek Królewski
Warszawa: zniszczony działaniami wojennymi Zamek Królewski Foto: nac.gov.pl

O odbudowę Zamku środowiska historyków i intelektualistów zabiegły po zakończeniu działań zbrojnych II wojny światowej wielokrotnie: w 1945 roku, po powołaniu Pracowni Odbudowy Zamku, w 1947, kiedy rozpoczęto budowę trasy W-Z, czy kiedy Władysław Gomułka doszedł do władzy w 1956 roku. Bez sukcesu.

Jak wielkim wyzwaniem było rozpoczęcie odbudowy Zamku wysadzonego w powietrze tyle lat wcześniej? Pozostały przecież tylko gruz i popiół. Czy to miał być ten sam i taki sam Zamek? Jaka miała być jego funkcja w Polsce Ludowej?    

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i Bożena Radzio, kurator wystawy stałej poświęconej odbudowie Zamku. W audycji będzie można usłyszeć nagrania z Archiwum Polskiego Radia przypominające lata odbudowy.

Rocznicy odbudowy patronuje Polskie Radio.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" we wtorek (19.01) o godz. 19.07 zaprasza Dorota Truszczak.

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

46 lat temu uruchomiono zegar na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 05:45
- Punktualnie o godzinie 11.15, po blisko 35 latach od momentu, kiedy to na Zamek Królewski spadły hitlerowskie bomby, ożyły znów wskazówki zegara - relacjonował spiker Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: praca na Zamku Królewskim jest służbą wobec Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:00
Prof. Wojciech Fałkowski od niemal 4 lat sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie, bo o nim mowa, ze względu na historię i symbolikę jest szczególnym miejscem dla wielu Polaków. - Jest znakiem polskiej niepodległości - mówi prof. Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń