Nowy projekt polskich archeologów w Nea Pafos

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 20:00
Nea Pafos to jedno z najważniejszych stanowisk grecko-rzymskiego Cypru, przez kilka wieków w czasach antycznych stolica wyspy. Od 1980 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: smspsy/shutterstock.com

Polscy archeolodzy, obecni w Nea Pafos od 1965 roku, są najdłużej pracującą zagraniczną ekipą badawczą w tym miejscu, a na swoim koncie mają wyjątkowe odkrycia w dzielnicy rezydencjonalnej miasta, m.in. wspaniałe mozaiki podłogowe w tzw. wilii Tezeusza czy malowidła z Domu Aiona.

10 lat temu - obok ekipy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW - pojawili się w Nea Pafos badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy rozpoczęli prace na agorze, tj. głównym placu starożytnego miasta.

Niedawno zapadła decyzja o połączeniu warszawskich i krakowskich badań pod kierunkiem prof. Ewdoksi Papuci-Władyki z Instytutu Archeologii UJ oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Jaki jest cel rozpoczynającego się właśnie wspólnego projektu?

***

Na audycję "Eureka" w środę (27.01) po godz. 19.07 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kk

Czytaj także

Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów. Swoje życie zawodowe związała z Wielkopolską, a Poznań - dzięki jej badaniom - znów odgrywa pierwszorzędną rolę w historii początków państwa polskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozwiązano już wszystkie zagadki "kujawskich piramid"?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:20
Ponad 5 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski powstawały gigantyczne grobowce. Miały kształt bardzo wydłużonego trapezu lub trójkąta - o długości nawet ponad 100 m i szerokości czoła od 8 do 10 metrów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:07
Wbrew pozorom starożytni wiedzieli o świecie całkiem sporo. Już 3500 lat p.n.e. żeglarze z miasta Ugarit znajdującego się w północnej Syrii podróżowali po Morzu Śródziemnym, by z dalekich krain przywozić atrakcyjne towary i wiedzę o tamtejszych ziemiach. A czy ówczesnym żeglarzom udało się dotrzeć do wybrzeży Ameryki? 
rozwiń zwiń