Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z chorobami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:07
Według ustaleń dwóch polskich naukowców ptakoterapia może odegrać istotną rolę terapeutyczną w leczeniu różnych chorób, głównie psychicznych, ale również innego typu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TAUFIK ARDIANSYAH

shutterstock_papuga.jpg
Kanarek, papuga, szpak. Czy ptaki powinny mieszkać z ludźmi?

Ornitolog, profesor Piotr Tryjanowski - dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i psychiatra, doktor Sławomir Murawiec - członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego swoje obserwacje zawarli w najnowszej książce "Ornitologia terapeutyczna - Ptaki - Zdrowie - Psychika".

Udowadniają w niej, że aktywne podglądanie przyrody, a szczególnie ptaków, ma znaczący wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Według ich ustaleń ptakoterapia może odegrać także istotną rolę terapeutyczną w czasach różnych pandemii.


Posłuchaj
21:35 2021_01_25 19_07_42_PR1_eureka.mp3 Ptakoterapia wspiera leczenie różnych chorób (Eureka/Jedynka)

 


nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań!

Prof. Piotr Tryjanowski, jeden z najbardziej uznanych badaczy ptasich zachowań na świecie, wyjaśnia znaczenie ornitologii terapeutycznej, daje praktyczne zalecenia i udowadnia, że dzięki obserwacjom ptaków możliwe jest wspieranie procesu leczenia różnych chorób psychicznych: depresji, demencji, stresu, czy nawet chorób ze spektrum autyzmu.

Kontakt z przyrodą uspokaja

- Intuicyjnie czujemy, że pójście do lasu, pójście nad rzekę, pójście na łąkę i słuchanie wspaniałych ptasich głosów ma znaczenie terapeutyczne, nawet jak nie umiemy tego nazwać - mówi. Więc naukowcy postawili przed sobą zadanie udowodnienia tych obserwacji. Profesor przekonuje, że ptakoterapia jest lepsza od innych terapii ze zwierzętami, takich jak dogoterapia, alpakoterapia, czy hipoterapia, a ptaki zawsze w ludziach wywoływały pozytywne uczucia. - Ptaki miały coś, czego nie mieli ludzie, a więc umiejętność latania - wyjaśnia.

Ptakoterapia nie zastąpi terapii medycznej

Gość Programu 1 Polskiego Radia zastrzega, że obserwacje ptaków, przyrody, przebywanie na łonie przyrody nigdy nie zastąpią poważnych terapii medycznych. Takie obserwacje mają jedynie charakter prewencyjny i wspomagający. Wskazuje, że ptaki wywołują emocje, grają na emocjach, a to ważny element porozumienia z psychiatrą. - Jeżeli chcemy racjonalnie działać, to emocji nie wyłączamy, ale możemy je trzymać na wodzy - podkreśla.

Prof. Piotr Tryjanowski ostrzega, aby pod żadnym pozorem nie dotykać ptaków, ani ich nie całować, bo ptaki przenoszą mnóstwo chorób. Wystarczy je obserwować, choćby przez lornetkę. - My się powinniśmy cieszyć tym, że ptaka widzimy, tym, że ptaka słyszymy. Ptaka da się też powąchać - mówi. W terapii liczy się multisensoryczność, czyli wiele zmysłów musi pracować razem.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, jeden z najbardziej uznanych badaczy ptasich zachowań na świecie)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

"Urodzone, by być wolnymi". Na ratunek cietrzewiom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:30
Cietrzew to gatunek w Polsce praktycznie na wymarciu. W naszym kraju żyje niespełna 500 ptaków. Polscy leśnicy postanowili zająć się ponownym wprowadzeniem tego gatunku na dawne miejsca bytowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 12:51
Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy, tak by im nie zaszkodzić? Czym wolno je karmić, a czym nie? O czym pamiętać dokarmiając te, które spotykamy w mieście i te żyjące w parkach, jak choćby kaczki czy łabędzie? W "Czterech porach roku" dowiedzieliśmy się również jaki rodzaj karmnika wybrać i jak o niego zadbać. 
rozwiń zwiń