Specjalne fundusze na edukację. Kto może z nich skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 21:10
Podwójna alokacja, czyli po prostu 14 milionów euro i w tym nawet do 250 tysięcy euro na jeden projekt, który może zostać dofinansowany nawet w 100 procentach. To najnowsza oferta w Programie Edukacja - Europejski Obszar Gospodarczy. Jak pozyskać fundusze unijne na edukację we współpracy międzynarodowej w czasach pandemii?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Stokkete

Knud Rasmussen FREE 1200.jpg
Kund Rasmussen. Psim zaprzęgiem od Zatoki Hudsona po Alaskę
Posłuchaj
21:35 2021_02_02 19_07_02_PR1_Eureka.mp3 Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zdecydowała się na podwójną alokację w wysokości 14 milionów euro (Jedynka/Eureka)

- Program Edukacja jest już kolejną, bo trzecią edycją, która została opracowana przez kraje darczyńców, czyli Norwegię, Islandię i Liechtenstein, dla 15 krajów europejskich. Wśród tych krajów jest Polska - mówi Liliana Budkowska, dyrektor Biura Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Dlaczego podwójny konkurs?

Gość Jedynki wyjaśnia, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zdecydowała się na podwójną alokację w wysokości 14 milionów euro, ponieważ w poprzednim roku nie udało się ogłosić konkursu. - Z tego względu połączyliśmy dwa konkursy dla wszystkich instytucji, które działają w obszarze edukacji. Są to szkoły, uczelnie wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury takie jak muzea, teatry i biblioteki oraz stowarzyszenia i fundacje, a także przedsiębiorstwa, które na przykład współpracują ze szkołami branżowymi - wymienia nasza rozmówczyni.

- Przygotowaliśmy duży konkurs, w którym do 12 kwietnia jest czas na aplikowanie. Nasi wnioskodawcy mogą przygotowywać projekty współpracy międzynarodowej z tymi trzema krajami (Norwegią, Islandią i Liechtensteinem - red.), ale nie tylko… Wyodrębniliśmy cztery komponenty. Pierwszy z nich dotyczy wizyt studyjnych, tj. przedstawiciele polskich instytucji działających w obszarze edukacji wyjeżdżają do kolegów z tych krajów, żeby poznać system edukacji realizowany w danym kraju - tłumaczy Liliana Budkowska.

Kolejny obszar przeznaczony jest dla uczelni wyższych i polega na wymianie studentów oraz kadry akademickiej. - W tej chwili mimo pandemii mamy na przykład studentki na Uniwersytecie w Reykjaviku, ale też w Norwegii i Liechtensteinie. Ten komponent wymiany studentów jest bardzo zbliżony do programu Erasmus+ - zauważa Liliana Budkowska.

Czytaj także:

Duże projekty

- Trzeci i czwarty komponent to są już dłuższe projekty na roczną bądź dwuletnią współpracę instytucji. Ciekawym przykładem będzie Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju, który będzie wymieniać doświadczenia i dobre praktyki ze szkołą średnią w Norwegii w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii w leśnictwie i ochronie środowiska. Prawie 60 uczniów i 4 nauczycieli będzie miało możliwość uczestniczenia w jednej z planowanych wizyt - mówi ekspert Jedynki.

- Uczniowie z Norwegii, którzy przyjadą do Polski, będą mieli możliwość poznania systemów przeciwpożarowych stosowanych w Lasach Państwowych oraz nowe technologie w monitoringu przyrodniczym, natomiast polscy uczniowie, którzy pojadą do Norwegii, przejdą praktyczne szkolenie z obsługi zaawansowanych urządzeń stosowanych w leśnictwie nastawionym na zrównoważony rozwój, a także wraz ze swoimi kolegami z Norwegii będą mogli wspólnie prowadzić badania przyrodnicze - dodaje Liliana Budkowska.

Audycja sponsorowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Liliana Budkowska (dyrektor Biura Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji)

Data emisji: 2.02.2021 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Lidia Lwow-Eberle. Sanitariuszka, która nie bała się niemieckich kul

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 21:25
Lidia Lwow-Eberle to kobieta symbol i bohaterka środowiska Żołnierzy Wyklętych. Zmarła kilka dni temu w wieku 100 lat. Dlaczego jej życie, mimo że pochodziła z rodziny rosyjskich arystokratów, związane było z burzliwą historią Polski XX wieku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saladyn i jego legenda

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 19:07
850 lat temu Saladyn ogłosił się władcą Egiptu. Jak to się stało, że Kurd z Armenii objął władzę w Egipcie (a także w Syrii)?
rozwiń zwiń