Inżynier Piotr Drzewiecki - jeden z założycieli Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 19:07
1 lutego 1925 roku narodziło się radio w Polsce. Do tej daty sięgamy co roku, przypominając historię polskiej radiofonii i jej twórców. W "Eurece" przypomnimy jednego z ojców założycieli Polskiego Radia - członka pierwszego zarządu instytucji, który do historii przeszedł przede wszystkim jako pierwszy prezydent Warszawy w niepodległej Polsce, wybitny inżynier - założyciel Stowarzyszenia Techników Polskich, działacz społeczny i przedsiębiorca odnoszący ogromne sukcesy w swej działalności - Piotr Drzewiecki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/doug_n

ggg.jpg
95 lat Polskiego radia - serwis specjalny

Prof. Marian Marek Drozdowski, historyk, zauważa, że choć Piotr Drzewiecki uczynił tak wiele dla Warszawy, polskiego przemysłu i Polskiego Radia, jest ciągle postacią mało znaną. On sam zainteresował się osobą Piotra Drzewieckiego, kiedy przygotowywał się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości i stulecia Pokoju Ryskiego. - Kiedy wojska bolszewickie były w Ossowie na przedpolach Radzymina organizował obronę Warszawy - mówi. Przypomina, że Piotr Drzewicki organizował pomoc dla Lwowa i dla Śląska, gdzie wybuchały powstania. Organizator Macierzy Szkolnej, wielki przyjaciel Henryka Sienkiewicza. - Nie ma dziedziny, którą nie interesowałby się Piotr Drzewiecki - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. Sukcesów Drzewieckiego upatruje w umiejętności współpracy z ludźmi o różnych poglądach politycznych.

Posłuchaj
23:07 2021_02_01 19_06_53_PR1_eureka.mp3 Wspominamy Piotra Drzewieckiego, przedwojennego działacza organizacji technicznych, pierwszego po odzyskaniu niepodległości prezydenta Warszawy, jednego z założycieli Polskiego Radia (Eureka/Jedynka)

 

shutterstock_449281855 wszechświat kosmos 1200.jpg
"Polskie Noble". Prof. Krzysztof Górski i jego "Niemowlęcy obraz Wszechświata"

Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej i redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego", przypomina, że poza działalnością publiczną Piotr Drzewiecki udzielał się także jako inżynier, twórca Stowarzyszenia Techników Polskich. Był jego prezesem przez 20 lat. Z jego inicjatywy wybudowano Dom Technika Polskiego przy ulicy Czackiego, a wtedy była to ulica Włodzimierska. - Piotr Drzewiecki był też inicjatorem powstawania stowarzyszeń branżowych i miał duży udział w powołaniu Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Stowarzyszenia Mechaników Polskich - mówi. Był człowiekiem renesansu, działał na wielu polach, a ponadto stworzył kilka firm, które eksportowały nawet do Stanów Zjednoczonych, więc jakość musiała być dobra. NOT podjęło działania mające na celu postawienie pomnika Piotrowi Drzewickiemu. Na razie gotowy jest odlew popiersia, które ma stanąć w Parku Mirowskim.

Piotr Drzewiecki został aresztowany przez Niemców w 1942 roku, a zmarł w grudniu 1943 roku w więzieniu w Berlinie.

W audycji również archiwalna wypowiedź ostatniej żyjącej wnuczki Piotra Drzewieckiego - Krystyny Ilińskiej-Dębniak.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN, wybitny znawca historii gospodarczej Polski i najnowszych dziejów naszego kraju, autor książki o Piotrze Drzewieckim), Ewa Mańkiewicz-Cudny (prezes Naczelnej Organizacji Technicznej, następczyni Piotra Drzewieckiego na stanowisku szefa organizacji inżynierskiej, a także redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego") 

Data emisji: 1.02.2021

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Skąd się biorą ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 19:06
Powiedzenie "Gdzie Rzym, gdzie Krym" miało wskazywać na brak związku między różnymi wydarzeniami. Okazuje się, że zjawiska na pierwszy rzut oka do siebie niepasujące mają wpływ na wiele różnych dziedzin życia. Tak jest z klimatem. Wydawałoby się, że Malaje i Europa Środkowo-Wschodnia to dwa różne i niepowiązane ze sobą światy. Nic bardziej mylnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z chorobami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:07
Według ustaleń dwóch polskich naukowców ptakoterapia może odegrać istotną rolę terapeutyczną w leczeniu różnych chorób, głównie psychicznych, ale również innego typu.
rozwiń zwiń