Złamanie, zwichnięcie, skręcenie. Kiedy udać się do lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 21:28
Zima okazała się w tym roku sroga i śnieżna, przez co sprzyja wypadkom, którym ulegamy podczas uprawiania sportu czy spacerowania po oblodzonych ulicach. Urazy przytrafiają się nam również w domu oraz w pracy. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę w szpitalu, a kiedy wystarczy porada lekarza rodzinnego?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: New Africa/shutterstock.com

shutterstock_cukrzyca lekarz dziecko 1200.jpg
Cukrzyca typu 1. "Ta choroba dotyka kraje wysoko cywilizowane"
Posłuchaj
21:11 2021_02_04 19_07_05_PR1_Eureka.mp3 Dr n. med. Sławomir Struzik: czasami dużo trudniejsze do leczenia są zwichnięcia albo złamania ze zwichnięciami danych stawów (Jedynka/Eureka)

Statystyki pokazują, że zimowe stłuczenia, zwichnięcia i złamania dotyczą głównie kończyn dolnych. - Niemniej jednak obserwujemy urazy nie tylko tej okolicy, ale również uszkodzenia kończyn górnych. Upadając, podpieramy się na rękach bądź przewracając się, upadamy na barki, nie tylko uszkadzając stawy skokowe, kolana czy biodra, ale także części górne narządu ruchu, które są nam niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania - mówi dr n. med. Sławomir Struzik z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak okazuje się, urazom najczęściej ulegają sportowcy, osoby starsze oraz dzieci. - Rzeczywiście te osoby częściej ulegają kontuzjom, ale szczególnie ten okres zimowy i aura, którą mamy teraz za oknem, sprzyja różnego rodzaju poślizgnięciom i upadkom niespotykanym w grupie średniej wiekowej czy młodych dorosłych. Przykładowo schodząc po śliskich, oblodzonych schodach zdarza się, że nawet młody dorosły upada i doznaje poważnego urazu - tłumaczy dr n. med. Sławomir Struzik.

Szpital czy przychodnia?

Jeżeli po upadku spotka nas poważne uszkodzenie, odczuwamy duży ból i brak możliwości stanięcia na nodze lub poruszania się, należy wtedy skorzystać z pomocy pogotowia bądź lekarzy z SOR-u. Może też zdarzyć się, że ból nie jest ostry, ale ciągnie się tygodniami. Co wtedy powinniśmy zrobić?

- Jeśli ból przewleka się i nie widzimy poprawy, to najprostszą formą jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, który może nas jako pierwszy zobaczyć, zbadać, dotknąć i zdecydować, czy nasz uraz wymaga dokładniejszej konsultacji. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze warto z takiej porady skorzystać, ponieważ lekarze rodzinni mają ogromne doświadczenie w leczeniu najprostszych urazów i niejednokrotnie pozwala to ograniczyć wizytę na SOR-ach i usprawnić proces leczenia - radzi nasz gość.

Dr n. med. Sławomir Struzik dodaje, że nawet w dobie pandemii lekarze chętnie spotykają się z pacjentami urazowymi. - Jeżeli są z tym trudności, to telemedycyna pozwala zrobić zdjęcia, żeby mieć kontakt nie tylko za pomocą fonii, ale również wizji - słyszymy.

Co gorsze? Złamanie czy zwichnięcie?

Pośród złamań wyróżniamy proste i złożone. Część z nich od razu wymaga interwencji chirurga. - Niektóre da się leczyć także zachowawczo, czyli przy pomocy unieruchomienia. Czasami dużo trudniejsze do leczenia są zwichnięcia albo złamania ze zwichnięciami danych stawów. Zwichnięcie jest całkowitą utratą kontaktu powierzchni stawowej i nierzadko skutkuje w pewnym stopniu inwalidztwem - wyjaśnia dr n. med. Sławomir Struzik.

- Duże złamania, czyli okolicy biodra, szyjki kości udowej, przezkrętarzowe i kostek, nierzadko wymagają pilnego leczenia operacyjnego. W większej mierze dotyczą one osób starszych, schorowanych i z osteoporozą, a zaleganie przez nie w łóżku może skończyć się tragicznie - twierdzi ekspert Jedynki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr n. med. Sławomir Struzik (Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 4.02.2021 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Choroby serca. Podczas leczenia ważny jest styl życia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 21:40
- Zawał serca, który ma miejsce w domu, to śmiertelność rzędu od 40 do 50 proc. Z kolei w przypadku odpowiedniego leczenia w szpitalu śmiertelność jest 8 razy niższa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Witkowski. Dlaczego w Polsce umieralność na choroby układu sercowo-naczyniowego jest tak duża?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z chorobami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:07
Według ustaleń dwóch polskich naukowców ptakoterapia może odegrać istotną rolę terapeutyczną w leczeniu różnych chorób, głównie psychicznych, ale również innego typu.
rozwiń zwiń