Stoicyzm - harmonia w filozofii

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:00
Filozofia stoicka, popularna w imperium rzymskim, opierała się między innymi na życiu w zgodzie ze światem, a jej etykę wyróżniała cnota, natura i obowiązek. Twórcą nurtu był Grek - Zenon z Kition, inni słynni rzymscy stoicy to Lucjusz Anneusz Seneka i cesarz Marek Aureliusz. 
Pomnik Marka Aureliusza
Pomnik Marka AureliuszaFoto: Cortyn/shutterstock

Mojżesz free 1200.jpg
Mojżesz - biblijny przywódca ludu Izraela

Każdy człowiek jest filozofem?

Filozofia pozwala nam odkrywać rzeczywistość, lepiej ją rozumieć. - Nie sposób zaprzeczyć, że filozofia jest właściwie wszędzie. (...) Każdy z nas w życiu napotyka pytanie filozoficzne, to nieuchronne. Każdy staje przed pytaniami o to, jak dobrze żyć, co najlepiej zrobić, jakiego wyboru dokonać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Mazur, filozof, twórca Centrum Praktyki Stoickiej. - Filozofem jest ktoś, kto podejmuje te pytania w specyficzny, refleksyjny sposób, rozważając różne "za" i "przeciw", próbując badać schematy myślowe - dodaje. 

Posłuchaj
21:22 2021_02_10 19_07_27_PR1_Eureka.mp3 Stoicyzm, czyli harmonia w filozofii (Eureka/Jedynka)

 

Stoicki cesarz Marek Aureliusz w swoich rozmyślaniach pisał, że: "Myślenie przystosowuje i zmienia wszelką przeszkodę działania w rzecz godną wyboru". - Tym zdaniem chce on nam streścić jedną z najważniejszych stoickich maksym, reguł życia dobrego, a mianowicie, że to, czy daną okoliczność uznamy za przeszkodę, czy nie (za coś dobrego, czy złego) zależy od naszego nastawienia - tłumaczy gość audycji. - Być refleksyjnym to znaczy nauczyć się panować nad tym, jak się ocenia to, co nam się zdarza. Umieć ocenić inaczej niż tak jak się zostało nauczonym - dopowiada dr Tomasz Mazur. 

Szczęście ducha i spokój - konsekwencją stanu umysłu

Stoicka postawa życiowa proponuje kierowanie się rozumem, porzucenie emocji, dyscyplinę moralną i równowagę duchową. Dziś stoicyzm kojarzy się z biernością czy wycofaniem, słynnym "stoickim spokojem", który nielicznym z nas udaje się zachować. 

- Na przełomie IV i III w. p.n.e. stoicy odkryli coś bardzo ważnego i aktualnego po dziś dzień: że dobrostan, nasze szczęście ducha i spokój jest w przeważającej mierze konsekwencją stanu umysłu, a nie tego, co nam się przydarza - mówi dr Tomasz Mazur. - Stoicy zaobserwowali, że różni ludzie w tych samych sytuacjach potrafili reagować całkowicie odmiennie. Obserwując, doszli do wniosku, że to, jak my reagujemy na daną sytuację, jest konsekwencją tego, jakimi jesteśmy ludźmi, jakie mamy schematy poznawcze - tłumaczy rozmówca Katarzyny Jankowskiej. 

Czytaj również: 

***

Doceniając potrzebę porzucenia emocji, mędrcy sprzeciwiali się też postawom ingerującym w naturalny bieg rzeczy. Brody – noszone z powodu niechęci do golenia się – były ich cechą charakterystyczną. Ciekawostką jest, że stoicy jako pierwsi zajęli się badaniem języka (greki i łaciny), tworząc podstawy gramatyki, etymologii i semantyki.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Tomasz Mazur (filozof, twórca Centrum Praktyki Stoickiej, autor publikacji o tematyce filozoficznej)

Data emisji: 10.02.2021 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 19:08
Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidia Lwow-Eberle. Sanitariuszka, która nie bała się niemieckich kul

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 21:25
Lidia Lwow-Eberle to kobieta symbol i bohaterka środowiska Żołnierzy Wyklętych. Zmarła kilka dni temu w wieku 100 lat. Dlaczego jej życie, mimo że pochodziła z rodziny rosyjskich arystokratów, związane było z burzliwą historią Polski XX wieku?
rozwiń zwiń