Zrozumieć mechanizm powstawania alergii

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 19:07
Na różnego rodzaju alergie cierpi do 40 proc. mieszkańców Ziemi. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak zwraca uwagę, że wpływ na to mają z pewnością czynniki genetyczne, ale również ludzie, którzy przez zmianę stylu życia przyczyniają się do tego, że notuje się coraz więcej epizodów alergicznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Budimir Jevtic

atopowe zapalenie skóry FREE 1200.jpg
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować

Chemizacja rolnictwa, żywność, zmiany klimatyczne, to jedne z wielu czynników mających wpływ na zwiększenie liczby alergików. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak podkreśla, że obecnie większość ludzi mieszka w miastach i ma ograniczony dostęp do zwierząt wiejskich, w związku z czym ludzka flora bakteryjna zmieniła się i mniejszy jest dostęp mikrobów, które zabezpieczały ludzi przed alergenami. - One, wbrew pozorom, są bardzo ważne, bo uczą układ odpornościowy, co trzeba zwalczać, a co jest łagodną bakterią - wyjaśnia.

Posłuchaj
21:27 2021_02_15 19_07_28_PR1_eureka.mp3 Badania nad mechanizmem powstawania alergii (Eureka/Jedynka)

 

Zwraca uwagę, że wpływ może mieć również przesadna dbałość o czystość. - Przesada jest zła w każdą stronę - zaznacza naukowiec. Gość Programu 1 Polskiego Radia prowadzi badania nad mechanizmem powstawania alergii. Projekt realizowany przez profesor pozwoli nie tylko na zrozumienie mechanizmów powstawania alergii, ale i na stworzenie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych umożliwiających skuteczną profilaktykę i walkę z alergią. Wyniki badań uczonej mogą też znaleźć zastosowanie w terapii innych chorób, np. nowotworów skóry czy chorób autoimmunologicznych.

Podkreśla, że skóra jest - jak to ujęła - pierwszą linią kontaktu z alergenami i patogenami. - Byliśmy bardzo zainteresowani zobaczeniem, w jaki sposób komórki skóry są w stanie przekazać informacje o alergenie układowi immunologicznemu, żeby mógł zareagować - wyjaśnia. Okazało się, że jeśli skóra człowieka jest zdrowa, to nie reaguje na alergeny. Ale jeśli toczą się w niej procesy zapalne, to wynikiem kontaktu z alergenem jest np. wysypka, uczulenie i alergia. Naukowcy cały czas starają się poznać mechanizm przekazywania informacji o alergenie przez komórki skóry do limfocytów T, stanowiących barierę ochronną organizmu. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak nie wyklucza, że poznanie tego mechanizmu będzie miało zastosowanie w leczeniu nie tylko alergii oraz powiązanych z nią astmy i katarem siennym, ale również innych chorób.

Prof. Gutowska-Owsiak w ostatnim czasie - wraz z prof. Jonathanem Heddle'em z Uniwersytetu Jagiellońskiego - rozpoczęła także realizację swojego pomysłu na szczepionkę przeciwko COVID-19.

Czytaj także:

***

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Danuta Gutowska-Owsiak (kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest laureatką programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na prowadzenie badań nad mechanizmem powstawania alergii)

Data emisji: 15.02.2021 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Farmakolog: szczepionka mRNA jest najlepiej poznaną spośród wszystkich szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:07
Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała konieczność opracowania szczepionek przeciwko wywoływanej przez tego koronawirusa chorobie COVID-19. Co najmniej dwie z nich bazują na technologii mRNA. Dr Leszek Borkowski wyjaśnia wszystkie zawiłości związane ze szczepionką mRNA - jej powstaniem, sposobem działania, a także konsekwencjami jej stosowania.
rozwiń zwiń