Edyta Stein i jej pasja do zrozumienia świata

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 21:25
Biografia niemieckiej filozof pochodzenia żydowskiego, patronki Europy, świętej Kościoła katolickiego, karmelitanki, ukazuje bogactwo zainteresowań rozwijanych w ośrodkach intelektualnych początku XX wieku.
Edyta Stein
Edyta SteinFoto: Zdjęcie z archiwum Towarzystwa im. Edyty Stein Wrocław

lasc1200.jpg
"O rzeczach, które się filozofom nie śniły... "

Studiowała we Wrocławiu, Getyndze i Fryburgu, uzyskała doktorat z filozofii, który obroniła u Edmunda Husserla, prowadziła szeroką działalność naukową, współpracowała również z Martinem Heideggerem. - Była to niebagatelnie utalentowana osoba - mówi w "Eurece" dr Jadwiga Guerrero van der Meijden z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Funkcjonowała pośród takich postaci jak Max Scheler, Adolf Reinach, Dietrich von Hildebrand czy Martin Heidegger. To byli filozofowie z pierwszej półki niemieckiej filozofii XX wieku - dodaje. 

Posłuchaj
24:33 Jedynka/Eureka E.Stein 24.02.2021.mp3 Edyta Stein i jej pasja do zrozumienia świata (Eureka/Jedynka)

 

Przyjaźń z Romanem Ingardenem

Edyta Stein przyjaźniła się z filozofami. Pod wpływem tych znajomości kształtowała swoje poglądy. Wieloletnia przyjaźń z polskim filozofem Romanem Ingardenem została uwieczniona w listach z lat 1917-1938, które obejmują całe jej dorosłe życie. Nie było również tajemnicą, że była zakochana w polskim filozofie. - Relacja Edyty Stein i Romana Ingardena jest bardzo złożona - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jadwiga Guerrero van der Meijden. - Wiele się pisało i dyskutowało na temat owych uczuć ze strony Edyty Stein do Ingardena. (...) Mamy zachowane tylko listy Edyty Stein do Ingardena, ponieważ ten prosił Edytę o zwrot listów, które do niej wysyłał po zawarciu małżeństwa. To też świadectwo tego, co się między nimi mogło rozgrywać i co w tych listach zawarł - opowiada gość audycji. 

ingarden okładka 1200x660.jpg
Prof. Roman Ingarden pytał o kondycję człowieka w zmieniającym się świecie

Rodzina Edyty Stein 

We Wrocławiu znajduje się dom Edyty Stein, w którym odbywają się różne spotkania i konferencje. - Ten dom został przez Edytę Stein w latach 30. XX wieku opisany w jej książce, którą się nazywa autobiografią. Tak naprawdę jest książką zatytułowaną "Dzieje pewnej rodziny żydowskiej". Z niej dowiadujemy się, że Edyta Stein straciła bardzo wcześnie ojca, a matka była zdeterminowana, by zadbać o dobrobyt rodziny. Przeniosła się do Wrocławia, rozwijała warsztat z drewnem i doszła do sporego majątku - opowiada dr Jadwiga Guerrero van der Meijden. - Edyta była jedenastym dzieckiem i była to rodzina ortodoksyjna, żydowska, aczkolwiek otwarta przede wszystkim na niemiecką naukę, kulturę - dodaje. 

***

Edyta Stein wstąpiła do zakonu w 1933 roku. Zginęła w KL Auschwitz-Birkenau w sierpniu 1942 roku wraz ze swoją siostrą, gdzie zostały przewiezione po aresztowaniach katolickich Żydów w Amsterdamie. 

11 października 1998 roku została kanonizowana jako karmelitanka św. Teresa Benedykta od Krzyża. W 1999 roku została przez Stolicę Apostolską ogłoszona patronką Europy. 

. 
Zdjęcie z archiwum Towarzystwa im. Edyty Stein

Ponadto w audycji:

Za kilka dni ukaże się książka "To, co najważniejsze" Józefa Tischnera, w której zebrano 21 tekstów na XXI wiek. Przyświeca im motto: "Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi".

Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się właśnie takim przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne. Przekonuje, dlaczego należy dbać o wolność i jak z niej mądrze korzystać. Wojciech Bonowicz dokonał wyboru najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Jadwiga Guerrero van der Meijden (Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego), red. Wojciech Bonowicz

Data emisji: 24.02.2021 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Piekło Auschwitz. Transporty więźniów były nieludzkie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:50
Pierwszy transport więźniów miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Przez kolejne lata przez obóz, w wyniku decyzji Niemców, przeszło około 1,3 mln Żydów. Zginęło w nim wielu Polaków i przedstawicieli różnych narodowości. Do 27 stycznia 1945 roku Auschwitz pełnił funkcję obozu koncentracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Mosberg: musimy mówić o tej zagładzie, aby nie zostało to zapomniane

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:38
- Nam nie wolno zapomnieć. Gdybyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz - powiedział w "Sygnałach dnia" Edward Mosberg, polski Żyd uratowany z Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stoicyzm - harmonia w filozofii

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:00
Filozofia stoicka, popularna w imperium rzymskim, opierała się między innymi na życiu w zgodzie ze światem, a jej etykę wyróżniała cnota, natura i obowiązek. Twórcą nurtu był Grek - Zenon z Kition, inni słynni rzymscy stoicy to Lucjusz Anneusz Seneka i cesarz Marek Aureliusz. 
rozwiń zwiń