Dzień Statystyki Polskiej. Wkrótce Narodowy Spis Powszechny

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 07:11
9 marca został ustanowiony w naszym kraju Dniem Statystyki Polskiej. W tym roku w 103. rocznicę utworzenia Głównego Urzędu Statystycznego i w setną rocznicę przeprowadzenia pierwszego na ziemiach polskich spisu powszechnego zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny, do udziału w którym każdy obywatel jest zobowiązany.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/shisu_ka

noworodek 1200 free
Zuzia, Julia, Janek... Jakie imiona wybierali rodzice dla swoich dzieci w 2020 r.?

9 marca 1789 roku Fryderyk Józef Jan Kanty Moszyński - referendarz wielki litewski, wicekomendant Szkoły Rycerskiej, a później marszałek wielki koronny (wnuk naturalny króla Augusta II Mocnego i hrabiny Cosel) zgłasza na Sejmie Czteroletnim konstytucję sejmową "Lustracja dymów i podanie ludności".


Posłuchaj
23:29 2021_03_08 19_30_02_P1_eureka.mp3 Dzień statystyki polskiej (Eureka/Jedynka)

 


spis 1200 shutter.jpg
W kwietniu czeka nas Narodowy Spis Powszechny. Zobacz, jak zostanie przeprowadzony

"Lustracja..." była to jedyna na świecie analiza sytuacji dochodowej państwa i propozycja przeprowadzenia spisu, co prawda jeszcze nie powszechnego, ponieważ nie objął on stanów uprzywilejowanych, tj. szlachty i duchowieństwa, ale był podstawą szacunków obliczania zaludnienia Rzeczypospolitej końca XVIII wieku. Wyniki tego spisu miały posłużyć do powzięcia uchwały w sprawie podatku przeznaczonego na pokrycie kosztów utrzymania stałej, stutysięcznej armii. W spisie ujęto nie tylko liczbę ludności, ale także jej strukturę społeczno-zawodową.

Dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, podkreśla, że pod zaborami również działali różni naukowcy w dziedzinie statystyki. Choć ich sytuacja różniła się w zależności od zaboru. Przypomina, że Główny Urząd Statystyczny był pierwszą instytucją odradzającego się państwa polskiego i powstał jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w lipcu 1918 roku. - Ówczesne elity doskonale zdawały sobie sprawę z roli i wagi informacji statystycznej - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że pierwszym zadaniem GUS było przygotowanie spisu powszechnego, aby młode państwo dysponowało spójnym materiałem porównującym sytuację w trzech byłych zaborach. - Jaka ludność, gdzie zamieszkuje, jaki jest jej stan bytowania, w jakich mieszkaniach - wyjaśnia. W 1921 roku przeprowadzono pierwszy spis, jak też wydano pierwszy rocznik statystyczny.

Dr Dominik Rozkrut wskazuje na mało znany fakt z dziejów GUS. Główny Urząd Statystyczny nie przerwał pracy w czasie II wojny światowej, gdyż Niemcy utrzymali jego działalność, choć kilkakrotnie zmieniali jego siedzibę. Też potrzebowali danych statystycznych.

Statystyka ma ogromne znaczenie dla działalności państwa. - Nie ma w pełni demokratycznego państwa bez niezależnych, wiarygodnych, rzetelnych danych statystycznych, które porządkują ład informacyjny i pozwalają społeczeństwu zorientować się w przebiegu pewnych procesów - wyjaśnia prezes.

1 kwietnia 2021 roku rozpoczyna się kolejny spis narodowy. Będzie przeprowadzony metodą mieszaną. GUS pozyska dane z blisko 40 rejestrów administracyjnych i połączy je z danymi uzyskanymi przez rachmistrzów, którzy będą prowadzili wywiady bezpośrednie. Prezes GUS zachęca również, aby wejść na stronę urzędu, gdzie - jak zapewnia - będzie prosta aplikacja, za której pośrednictwem będzie można wypełnić ankietę. Będzie można zdobyć atrakcyjne nagrody. Oczywiście będą również wywiady telefoniczne, a osobiste tylko w przypadku, kiedy pozwoli na to sytuacja pandemiczna.


Ponadto w audycji: 

Światowy Dzień Inżyniera

Międzynarodowy dzień inżyniera został ustanowiony z inicjatywy Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations) i obchodzony jest 4 marca, co nawiązuje do dnia założenia WFEO.

Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej - organizacja polskich środowisk inżynierskich - włączyła się w organizację ŚDI i w tym roku - wraz z Politechniką Śląską zorganizowała w trybie online tegoroczne obchody poświęcone kształceniu inżynierów przyszłości oraz pojazdom przyszłości.

Gościem programu była prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny, która mówiła o zawodzie inżyniera, jego znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa oraz o działalności organizacji inżynierskich w Polsce.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Dominik Rozkrut (prezes Głównego Urzędu Statystycznego, wybrany na szefa Międzynarodowego Stowarzyszenia Statystyki Publicznej na lata 2023-2025)

Data emisji: 8.03.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Pijemy coraz więcej alkoholu. Mimo to spada przemoc

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:30
Od stycznia do listopada 2020 r. sprzedaż mocnych trunków w litrach w porównaniu z 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. A pod względem wartości sprzedaży aż o 10,8 proc. - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Nielsena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o danych Eurostatu: przeszliśmy długą drogę od lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:52
"Polska ma aktualnie najniższe bezrobocie w całej UE. Wynosi ono 3,1 proc." - wskazał premier Mateusz Morawiecki, komentując na Facebooku dane Eurostatu. Podkreślił, że Polska przegoniła pod tym względem Czechy, dotychczasowego lidera.
rozwiń zwiń