Stanisław Lem - wizjoner, wybitny pisarz science fiction

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 21:05
Stanisław Lem zyskał miano pisarza, który przewidział powstanie wielu wynalazków, które już zmieniły i nadal zmieniają nasz świat. Już w 1957 roku w powieści "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Są to zatem współczesne e-booki i tablety. W tej samej książce można doszukać się także audiobooków. 
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Agencja Forum

IMG_3601.JPG
Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema w stulecie urodzin pisarza

Wyobraźnia i wizjonerstwo Lema ujawniły się w wielu jego dziełach, w których pojawiają się rozwiązania techniczne odpowiadające: Internetowi (planetarne sieci komputerowe w "Dialogach" z 1957 roku), wyszukiwarce Google, smartfonom, grom komputerowym, programom tworzącym teksty (w "Cyberiadzie" z 1965 roku elektrybałt tworzący poezję), nanorobotom, drukowi 3D czy wirtualnej rzeczywistości. Kiedy pisarz spotykał się z podobnymi rozwiązaniami już w rzeczywistości, nie stronił od wyrażenia i takich opinii: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów". 

Posłuchaj
23:50 2021_03_23 19_30_05_PR1_Eureka.mp3 Nauka i technika w utworach Stanisława Lema (Eureka/Jedynka)

 

Fantastyka naukowa 

Juliusz Verne - XIX-wieczny francuski pisarz, dramaturg i działacz społeczny. Powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej, ojca science fiction. Co gatunek science fiction zawdzięcza twórczości Stanisława Lema, patrząc na ojca literatury tego gatunku? - W dziełach Verne'a są elementy fantastyki naukowej, ale one są gadżetami tj. proch bezdymny, bawełna strzelnicza, pociski z gliceryną czy pociski z rtęcią - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia inż. Tomasz Kokowski - informatyk, miłośnik twórczości pisarza. - Stanisław Lem starał się powiedzieć, że ten szalony od lat 50. XX wieku, ujawniający się coraz bardziej postęp, pęd ku nowoczesności, zastępowania naturalnego sztucznym jest jakimś rodzajem obłędu i nie jest celem samym w sobie - wyjaśnia gość audycji. 

Stanisław Lem FORUM 1200.jpg
Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Powstawanie wynalazków 

W powieści Stanisława Lema "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. - Te kryształki, czyli triony, jak je Lem nazwał w swojej powieści, to są po prostu nośniki pamięci. (...) Fantomatyka to jest nic innego jak sztuczny świat kreowany w komputerze, czyli wirtualna rzeczywistość. Modelowanie trójwymiarowe w "Obłoku Magellana" i nieco później występujące w postaci hologramów w "Powrocie do gwiazd" to nic innego jak modelowanie 3D - podkreśla Tomasz Kokowski. 

Czytaj także: 

Ponadto w audycji: 

- najpierw była w książkach i filmach SF. Od końca lat 60. XX wieku raczkowała w laboratoriach naukowców. Urządzili oni zaciemniony pokój, na którego ścianach umieszczono przezroczyste rury, które wypełniano świecącymi zmieniającymi kolor cząsteczkami. Towarzyszyły temu dźwięki z syntezatora. W latach 70. pojawił się labirynt z podłogą pokrytą czujnikami ruchu. Tak rozwijała się historia wirtualnej rzeczywistości - VR, jak teraz mówimy w skrócie. Teraz specjalne gogle przenoszą nas w sztucznie stworzony świat, gdzie możemy przeżyć niesamowite przygody, odbierając też zapachy i dźwięki. Zabawa to jedno. Przyszłość wirtualnej rzeczywistości to jednak także m.in. medycyna i edukacja. Dlatego chcemy wiedzieć o niej i naszej w niej obecności jak najwięcej.

Badacze z Laboratorium Interaktywnych Technologii w Ośrodku Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytucie Badawczym zbadali właśnie reakcje grupy nastoletnich i dorosłych Polaków w wirtualnej rzeczywistości. Wyniki są ciekawe, a szczegóły w rozmowie z gościem "Eureki", którym był dr Cezary Biele.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Goście: dr Cezary Biele (kierownik Laboratorium Interaktywnych Technologii w Ośrodku Przetwarzania Informacji), inż. Tomasz Kokowski (informatyk, miłośnik twórczości Stanisława Lema)

Data emisji: 23.03.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

ans

Czytaj także

Jaki będzie nadchodzący rok? Ludzkość od lat zadaje pytania o przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 06:00
Świat z nadzieją czeka na koniec pandemii. Ludzie zastanawiają się, co może czekać nas w 2021 roku. Człowiek od zawsze zadawał sobie podobne pytania. Jak kiedyś wyobrażano sobie przyszłość? Czy współczesny świat dorównał stawianym prognozom?
rozwiń zwiń