Shopping - rozrywka polskich magnatów w XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 21:50
Tajne raporty policji paryskiej, a także rachunki z podróży i listy wskazują, że shopping był jedną z podstawowych aktywności polskich magnatów w stolicy Francji w XVIII w. Zamożni Polacy uwielbiali luksusowe zakupy. Przyjeżdżali do Paryża na co najmniej 3 miesiące i mieszkali w drogich hotelach zlokalizowanych w pobliżu pasaży handlowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: svetlana-81/shutterstock

Margot663wiki.jpg
Królowa Margot – największa miłośnica XVI wieku

"Shoppingowe" wyprawy polskich magnatów do Paryża

Badania na temat wypraw polskich magnatów do stolicy Francji prowadził historyk sztuki, dr Konrad Niemira. Kto z Polski jeździł na takie zakupy? - Tak, jak dzisiaj, do Paryża jeździły osoby, które dysponowały odpowiednim kapitałem finansowym - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Konrad Niemira. - Podróże do Paryża w XVIII wieku, wbrew legendzie nie były aż tak powszechne i tak popularne wśród mieszkańców Rzeczpospolitej i pozwolić mogli sobie na nie właściwie najbogatsi - dodaje. 


Posłuchaj
24:10 Jedynka/Eureka shopping magnaci.mp3 Shopping - rozrywka polskich magnatów w XVIII wieku (Eureka/Jedynka)

 

Jak podkreśla gość audycji archiwa paryskiej policji notują bardzo niewielu przybyszów. - W połowie XVIII wieku to jest kilkadziesiąt osób rocznie, w latach 70. natomiast 70-80 nazwisk, z których ponad połowa to są magnaci. Tak jak w przypadku innych krajów europejskich (wśród których podróżnicy do Paryża mogli być kupcami, rzemieślnikami albo ludźmi zamożnymi) tak w przypadku Polski, ludzie jadą tam, żeby otrzeć się o wielki świat i żeby zdobyć upragnione, wytęsknione luksusowe przedmioty - wyjaśnia historyk sztuki. 

Do jakich sklepów zaglądali magnaci? 

Jak zdradza gość audycji, najbardziej zdziwiło go zainteresowanie mężczyzn, o poważnej pozycji społecznej, elementami garderoby kobiecej. - Między innymi fatałaszkami, perukami, przedmiotami, które my zazwyczaj kojarzymy ze światem kobiet - podkreśla gość audycji. - Najbardziej mnie zaskoczyło w tych badaniach to, jak bardzo mężczyźni byli zainteresowani męską konfekcją i jak dużo potrafili na te rzeczy wydawać - mówi. 

Czytaj również: 

W audycji również:

Założony w 1222 r. Uniwersytet w Padwie to jedna z najstarszych europejskich uczelni. Zbliżający się jubileusz 800 rocznicy utworzenia tej placówki był impulsem do powstania projektu, którego celem jest zebranie wszystkich dokumentów i świadectw na temat studiujących tam Polaków i udostępnienie tych informacji w sieci. Okazuje się, że w XVI i XVII w., a więc w czasach największego rozkwitu uniwersytetu, nasi rodacy byli drugą pod względem liczebności nacją na tej uczelni.
Gościem był prof. Mirosław Lenart z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, pomysłodawca przedsięwzięcia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Goście:  prof. Mirosław Lenart (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego), dr Konrad Niemira (historyk sztuki) 

Data emisji: 26.03.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

ans 

Czytaj także

Jak w przeszłości traktowano osoby z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:35
W czasach prehistorycznych i historycznych ludzie z niepełnosprawnościami musieli stanowić spory odsetek społeczeństwa, choćby ze względu na niedostateczny rozwój medycyny. Archeologia daje sporo przykładów na ten temat, a bada to zagadnienie międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr Magdaleny Matczak z University of Liverpool i Arizona State University.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne odkrycia w Pompejach. "Wyścig z czasem i ze złodziejami"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 20:40
Niemal 2 tysiące lat temu życie mieszkańców Pompejów zostało zamknięte w kapsule czasu. Miasto zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. zostało pokryte ogromną warstwą popiołów. Mimo że prace archeologiczne trwają tam już wieków, to nadal dostarczają unikatowych odkryć. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy włoscy badacze poinformowali o kolejnych sensacyjnych znaleziskach.
rozwiń zwiń