Epilepsja - najnowsze metody leczenia i wyzwania stojące przed chorymi

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 21:30
26 marca obchodzony jest Lawendowy Dzień, czyli Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Według specjalistów epilepsje są to choroby ostre, przewlekłe, społeczne i śmiertelne.
Atak epilepsji. Zdjęcie ilustracyjne
Atak epilepsji. Zdjęcie ilustracyjneFoto: CGN089/shutterstock

shutterstock_mózg iluzja 1200.jpg
Nauka w walce z chorobami mózgu

Choroba o wielu twarzach 

Epilepsja, czyli padaczka to najczęściej spotykana choroba neurologiczna. W Polsce cierpi na nią 400 tysięcy osób. 

Słowo "epilepsja" pochodzi z języka greckiego i oznacza atakować, chwycić, posiąść. Mówi się o niej, że jest chorobą o wielu twarzach. - Greckie tłumaczenie bardziej przypomina to, jak kiedyś traktowano chorych na padaczkę. O tym już mówił Hipokrates, że padaczka jest chorobą mózgu i należy ją leczyć lekami, a nie zaklęciami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurolog, prof. Joanna Jędrzejczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii. - Jeżeli dzisiaj będziemy chcieli zdefiniować padaczkę, to uważa się, że jest to choroba mózgu osoby, u której występuje stała predyspozycja do generowania napadów - dodaje. 


Posłuchaj
22:41 Jedynka/Eureka epilepsja 29.03.mp3 Epilepsja - najnowsze metody leczenia i wyzwania stojące przed chorymi (Eureka/Jedynka)

 

Na przestrzeni lat na tę chorobę zapadało wielu sławnych ludzi, którzy osiągali spore sukcesy m.in. Fiodor Dostojewski, Agata Christie, Sokrates czy Napoleon Bonaparte.

Czy padaczka jest trudna do zdiagnozowania? - Żeby dobrze zrozumieć padaczkę, to należy zrozumieć co to znaczy ognisko padaczkorodne, czyli punkt wyjścia. (...) Mamy bardzo dużo komórek nerwowych i mnóstwo różnych połączeń, czyli sieć neuronalną i teraz cała rzecz sprowadza się do tego, że gdzieś uszkadza się sieć neuronalna komórki - tłumaczy gość audycji. 


. 

Jak leczyć padaczkę? 

Jak podkreśla prof. Joanna Jędrzejczak, celem leczenia jest doprowadzenie do wolności od napadów. - To jest nasz główny cel, żeby pacjent nie miał napadów i mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie - mówi. - Dla pacjenta padaczka to są nie tylko napady, ale także konsekwencje, także społeczne, np. obawa przed tym, czy każdy będzie chciał zatrudnić pacjenta z padaczką - dopowiada. 

Jednak część pacjentów cierpi na padaczkę lekooporną. - Obowiązuje nas zawsze indywidualizacja leczenia. Mamy większość pacjentów, u których mamy kontrolę i to jest grupa, która może być aktywna, natomiast mamy tę grupę ok. 30 proc., która ma padaczkę lekooporną, czyli napady, które trudniej się leczy. To wszystko zależy od stopnia uszkodzenia mózgu i chorób towarzyszących - tłumaczy ekspert. 

Ponadto w audycji: 

Nauka w walce z pandemią. Jak budowana jest odporność po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Jakie jest oddziaływanie szczepionek na nowe warianty koronawirusa. Gościem audycji była prof. Danuta Gutowska-Owsiak, immunolog z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Danuta Gutowska-Owsiak (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego),  profesor Joanna Jędrzejczak (neurolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii) 

Data emisji: 29.03.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Neurobiologia dysleksji. Jakie jest jej podłoże?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 19:10
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 28. stypendia START stu najzdolniejszym, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki, młodym polskim naukowcom, którzy realizują bardzo istotne i potrzebne badania. Jedną z wyróżnionych jest Katarzyna Chyl, która zajmuje się neurobiologicznym podłożem rozwoju czytania i dysleksji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe podejście w terapii stwardnienia guzowatego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 19:30
Stwardnienie guzowate należy do chorób rzadkich, pojawia się raz na 6 tys. urodzonych dzieci, ale objawy, które towarzyszą tej chorobie, są już nie takie rzadkie. Jest to choroba genetyczna, wynika z mutacji w genach, a objawia się wczesnymi wadami rozwojowymi mózgu, padaczką dziecięcą i zaburzeniami psychiatrycznymi. 
rozwiń zwiń