Czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:30
Wedle średniowiecznych przekazów nad Bałtykiem, u ujścia Odry, istniała potężna Wineta - największe z miast ówczesnej Europy i wielki ośrodek handlowy. Jej lokalizacja pozostaje tajemnicą. Niektórzy uważają, że tego miasta szukać trzeba na wyspie Wolin. Konfrontacja źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów nasuwa intrygujące pytanie, czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?
Wolin
WolinFoto: By Radosław Drożdżewski - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7464551

głagolica shutterstock 1200x660.jpg
Czy Słowianie mieli pismo, którym zapisywali swój język?

Relacje Adama z Bremy 

Wedle XI-wiecznej relacji kronikarza Adama z Bremy, u ujścia Odry miało się znajdować jedno z największych miast ówczesnej Europy - Wineta. Ten znany ośrodek handlowy, zamieszkany przez Słowian, Greków i inne ludy, został ostatecznie podbity przez skandynawskich najeźdźców - Norwegów.

Posłuchaj
25:05 Jedynka/Eureka Wolin.mp3 Czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród? (Eureka/Jedynka)

 

Czy kronikarz używał nazwy Wineta w opisie miasta? - Adam z Bremy dał nam informację o największym mieście Europy położonym w ziemi Słowian, gdzieś u ujścia Odry, które według niego nazywało się Jumne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Marian Rębkowski, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. - On dostarczył nam również garść niezwykle interesujących informacji, że miasto, oprócz Słowian, zamieszkiwali Grecy, barbarzyńcy oraz Sasi - opowiada. 

Miasto zniszczone przez morze

Kronikarz pisał również, że miasto zostało zdobyte (w domyśle zniszczone) przez norweskiego króla Magnusa. Według różnych opowieści na przestrzeni lat mówiono, że była to kara boża dla mieszkańców. - Ta informacja pojawia się znacznie później w wieku XVI. Sekretarz Książąt Pomorskich Tomasz Kantzow napisał wielkie dzieło o przeszłości Pomorza zatytułowane "Pomerania", gdzie skompilował całą ówczesną wiedzę na temat Winety. Tam pojawił się wątek, opis i próba lokalizacji tej Winety nie na lądzie, ale w morzu, niedaleko miasta, które dzisiaj się nazywa Wolgast (wcześniej nazywała się Wołogoszcz) - wyjaśnia gość audycji. - Ona położona jest u ujścia rzeki Piany do Bałtyku i podobno w tej Wołogoszczy, wypływając w morze, Kantzow widział ślady, relikty, fundamenty miasta zatopionego w morzu i tu się zaczyna ludowy wątek miasta, które uległo zniszczeniu przez wody i te poboczne informacje o tym, że przyczyną była pycha mieszkańców - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Marian Rębkowski opowiada również m.in. o badaniach archeologicznych na wyspie Wolin oraz o historii miasta Jómsborg. legendarnej osadzie Wikingów. 

Ponadto w audycji: 

- kiedy na Bliskim Wschodzie dopiero powstawały zręby wielkich cywilizacji, we wschodniej Europie – na terenie dzisiejszej Rumunii, Mołdawii i Ukrainy - budowano gigantyczne osiedla liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców. Społeczność kultury trypolskiej do dziś jest zagadką nie tylko ze względu na zamieszkiwanie w tak ogromnych osadach, ale i na produkcję niezwykle wyrafinowanej ceramiki. Trypolanie pojawili się w Europie w 6 tys. p.n.e. i zniknęli po ok. 3 tysiącach lat. Najnowsze badania rzucają nieco więcej światła na kwestię ich pochodzenia. O tym mówił prof. Piotr Dyczek – dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Goście: prof. Piotr Dyczek (dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej), prof. Marian Rębkowski (dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN) 

Data emisji: 7.04.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

"To jedna z większych zagadek". Odkryte kolejne rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:09
Gigantyczne naziemne geoglify przedstawiające zwierzęta, rośliny i figury geometryczne stworzyli na tym pustynnym terenie Indianie kultury Nazca. Jaką funkcję pełniły, skoro można je podziwiać w pełnej okazałości tylko z lotu ptaka? To największa zagadka i pytanie, na które od niemal stu lat próbują odpowiedzieć badacze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miecz, topór, groty włóczni... historyczne skarby w jeziorze Lednica

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:10
Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto kolejne historyczne skarby: militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i pozostałości po umocnieniach brzegowych z czasów Mieszka I. Od 40 lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy współpracują przy odnajdywaniu zabytków sprzed 1000 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael: odkryto inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi". Ma 1500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:16
W arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu odkryto grecką inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi" sprzed 1500 lat, która świadczy o istnieniu w tym miejscu bizantyjskiego kościoła - informują lokalne media.
rozwiń zwiń