Nauka w walce z koronawirusem. "Związki hamujące jego działanie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 20:50
Polscy uczeni z Politechniki Wrocławskiej rozpracowali i opisali strukturę enzymów koronawirusa SARS-CoV-2, które są kluczowe dla ich funkcjonowania oraz znaleźli substancje, które hamują ich działanie. Publikacje temu poświęcone ukazały się w prestiżowych magazynach naukowych "Science Advances" i "Nature Chemical Biology".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Posłuchaj
23:18 2021_04_12 19_30_10_PR1_Eureka.mp3 Czy dzięki tym badaniom i uzyskanej wiedzy istnieje szansa na powstanie leku na koronawirusa? (Jedynka/Eureka)

Osiągnięcia polskich uczonych to punkt wyjścia do stworzenia leku, który powstrzyma namnażanie się wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Przeprowadzono już testy ze związkami opracowanymi przez uczonych z Wrocławia, które dały bardzo dobre wyniki. Rezultatem badań może być także opracowanie superszybkiego testu diagnostycznego do wykrywania koronawirusa.

okulista free 1200.jpg
Choroby okulistyczne. Czym charakteryzują się wrodzone schorzenia?

- Są to peptydy o bardzo wysokiej selektywności i aktywności, czyli rozpoznające przede wszystkim tylko tę proteazę. Udało się nam je bardzo szybko wyselekcjonować, na przełomie stycznia i lutego zeszłego roku, natomiast później opublikowaliśmy wyniki porównawcze z enzymem SARS-CoV-1, aby wszyscy moli rozpocząć natychmiast retargetowanie leków. Na kanwie tych wyników zaczęliśmy opracowywać zarówno inhibitory, czyli cząsteczki hamujące działanie tego enzymu, jak również związki do obrazowania jego aktywności w żywych komórkach - mówi prof. Marcin Drąg, kierownik Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, szef zespołu naukowców oraz laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019.

Badania prowadzone dwutorowo

Jak przyznaje gość Jedynki, celem było uzyskanie możliwości wykrywania wirusa. - Badania poszły dwutorowo. Po pierwsze chcieliśmy wykryć obecność tego wirusa u pacjentów pozytywnych pod względem COVID-19 i potwierdzonych PCR. To nam udało się we współpracy z prof. Wojciechem Młynarskim z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. U szeregu pacjentów wykazaliśmy obecność tego enzymu, co było niesamowitym sukcesem - wyjaśnia prof. Marcin Drąg.

- Po drugie zrobiliśmy związki hamujące jego działanie. Tutaj zaczęliśmy współpracę z grupą prof. Johana Neytsa z Belgii, który jest świetnym wirusologiem i którego laboratorium stworzyło specjalny model do testowania ludzkich komórek zarażonych koronawirusem. Wysłaliśmy tam nasze związki i one okazały się w tym modelu, który był badany, praktycznie tak skuteczne, jak obecnie stosowany do leczenia Remdesivir, dlatego intensywnie kontynuujemy te badania - tłumaczy prof. Marcin Drąg.

Lek na koronawirusa?

Czy dzięki tym badaniom i uzyskanej wiedzy istnieje szansa na powstanie leku na koronawirusa? - Badania, które idą w kierunku poszukiwania leków na koronawirusa, są trzytorowe. Pierwszy tor to stosowanie już znanych, przetestowanych leków do leczenia COVID-u. Drugi typ to są leki, które były poszukiwane na SARS-CoV-1 albo na MERS-CoV. Wtedy te programy zostały zawieszone, natomiast obecnie przywrócone i mamy informacje, że kilka firm farmaceutycznych jest zaawansowana już w badaniach klinicznych - komentuje prof. Marcin Drąg.

- Najdłuższą ścieżką jest robienie związków de novo, czyli generalnie od samego początku. Musimy założyć, że kolejne koronawirusy na pewno pojawią się, a jako pierwsi na świecie wykazaliśmy w badaniach eksperymentalnych, że SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2 w miejscu, gdzie wiążą się leki w centrum aktywnym, są identyczne. Możemy założyć, że jeżeli pojawi się następny koronawirus, nie będzie tam specjalnej mutacji, wobec czego będziemy mieli lek i będziemy mogli spokojnie nim traktować tego koronawirusa oraz leczyć, zanim pojawi się znowu skuteczna szczepionka - dodaje gość Polskiego Radia.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" z cyklu "Ludzie Nauki" w ramach audycji "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marcin Drąg (kierownik Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, szef zespołu naukowców oraz laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Tajemnicza historia św. Graala

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 21:30
Św. Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły prekolumbijski manuskrypt z Biblioteki Watykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 20:40
Jak wyglądał kalendarz Azteków? Jakim bogom Aztekowie oddawali cześć? W jaki sposób rozpoznawano, czy dany dzień jest odpowiedni na prace rolnicze lub do zawarcia małżeństwa? Tego można dowiedzieć się z "Kodeksu Watykańskiego B". Czym dokładnie jest ten manuskrypt?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:30
Wedle średniowiecznych przekazów nad Bałtykiem, u ujścia Odry, istniała potężna Wineta - największe z miast ówczesnej Europy i wielki ośrodek handlowy. Jej lokalizacja pozostaje tajemnicą. Niektórzy uważają, że tego miasta szukać trzeba na wyspie Wolin. Konfrontacja źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów nasuwa intrygujące pytanie, czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?
rozwiń zwiń