Szkoła Polska w Brześciu ma zostać zlikwidowana. Tak zdecydował białoruski sąd

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:56
Białoruski sąd wydał postanowienie o likwidacji Szkoły Polskiej działającej w Brześciu. To efekt zastrzeżeń białoruskich władz w związku z zorganizowanymi 28 lutego w tej placówce oświatowej obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Portal internetowy gazety "Nasza Niwa" poinformował, że sąd gospodarczy obwodu brzeskiego rozpatrzył dziś pozew prokuratury Brześcia wobec stowarzyszenia Szkoła Polska w celu - jak to określono - "ochrony państwowych i społecznych interesów". "Sąd postanowił zlikwidować Szkołę Polską" - pisze portal internetowy gazety. Źródła dyplomatyczne potwierdziły tę informację Polskiemu Radiu.

Posłuchaj
01:07 11028909_1.mp3 Białoruskie media: Postanowieniem sądu została zlikwidowana Szkoła Polska w Brześciu. Z Mińska relacja Włodzimierza Paca (IAR) 
polacy na bialorusi mfa 1200.jpg
MSZ dla portalu Polskiego Radia: władze RP czynią wszystko, by zabezpieczyć prawa polskiej mniejszości na Białorusi

"Nasza Niwa" przypomina, że w związku z organizacją obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych wszczęta została sprawa karna z artykułu mówiącego o rozpalaniu nienawiści na tle narodowościowym i religijnym. W związku z tym 12 marca zatrzymana została dyrektorka Szkoły Polskiej w Brześciu Anna Paniszewa.

Czytaj także:

Nieco później, bo 25 marca zatrzymano i przewieziono do aresztu w Mińsku czworo działaczy Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes tej organizacji Andżeliką Borys. Oni również zostali oskarżeni o rzekome propagowanie nienawiści na tle narodowościowym. Ma to też związek z obchodami upamiętnień polskiego podziemia niepodległościowego. Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

bd

Czytaj także

Wysoka frekwencja w wyborach na Białorusi. Zagłosowała już ponad połowa obywateli

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 13:35
Frekwencja w wyborach prezydenckich na Białorusi na 12:00 wynosi 54 proc. Poinformowała o tym szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna. Jak dodała, w związku tym wybory już uznane są za ważne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy okazać solidarność". Paweł Bobołowicz o zatrzymaniach Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:24
Paweł Bobołowicz, polski dziennikarz pracujący w Kijowie, zachęcił na antenie Polskiego Radia 24 do wzięcia udziału w akcji wsparcia zatrzymanych. - Do więzienia w Mińsku można wysyłać listy, kartki z wyrazami wsparcia, także z terenu Polski - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk oskarża Zachód o planowanie zabicia Łukaszenki. "Nasza Niwa": taktyka jak w czasach stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 07:56
Białoruskie media analizują sobotnie słowa Aleksandra Łukaszenki o próbie organizacji zamachu na niego i jego synów. Niezależna "Nasza Niwa" zwraca uwagę, że w czasach stalinowskich fabrykowano informacje o rzekomych zamachach, a ofiarami następujących później represji stały się tysiące ludzi. "Tę taktykę w Związku Radzieckim przestano jednak stosować po śmierci Stalina" - zauważa gazeta. 
rozwiń zwiń