Napoleon nie został otruty. Ostatnie lata życia cesarza Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 19:30
17 października 1815 roku Napoleon Bonaparte postawił stopę na Wyspie Świętej Heleny. Zesłany po klęsce pod Waterloo, właśnie tam dożył swych lat. Z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy śmierci francuskiego cesarza, rozmawialiśmy o schyłku jego życia. - Cesarz nie został otruty, choć nie chcą w to uwierzyć zwolennicy teorii spiskowych - mówi profesor Dariusz Nawrot.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Matthew Leigh

Czytaj też:
waterloo-699669_1280.jpg
Bitwa pod Waterloo. Koniec Napoleona, początek nowej Europy

Miejsce odosobnienia dla Napoleona wybrano bardzo skrupulatnie. Wulkaniczna wyspa o powierzchni nieznacznie przekraczającej 120 kilometrów kwadratowych, rzucona gdzieś pośrodku Oceanu Atlantyckiego, gwarantowała, że skazańcowi nie uda się uciec. Warunki, w jakich mieszkał Napoleon, nie były godne cesarza, choć zajął dawną letnią rezydencję gubernatora Wielkiej Brytanii. Nie była ona nawet ogrzewana. 5 maja 1821 roku Bonaparte zmarł, a bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór żołądka.


Posłuchaj
23:55 2021_04_23 19_29_52_PR1_eureka.mp3 Ostatnie lata życia Napoleona Bonaparte (Eureka/Jedynka)

 

Nie wszyscy chcą się pogodzić z naturalnym odejściem Napoleona, a teoria o otruciu była niezwykle popularna. Wskazywano m.in. na zawartość arszeniku we włosach Napoleona. - Ale jak przebadano próbki, które zachowały się, a nie dotyczyły okresu pobytu na Wyspie Świętej Heleny, to okazało się, że poziom arszeniku cały czas jest taki sam - mówi prof. Dariusz Nawrot.  Mogłoby się wydawać, że od najmłodszych lat Napoleon mógł być podtruwany. - To jest oczywistą bzdurą - zaznacza.

Historyk wyjaśnia, że w owych czasach arszeniku w otoczeniu ludzi było bardzo dużo. Tapety były pokrywane arszenikiem, żeby nie traciły koloru, służył też jako lekarstwo. Co ciekawe, część tego arszeniku pochodziła z kopalni w Złotym Stoku w Kotlinie Kłodzkiej.

Napoleon zmarł na raka żołądka, a zaczął chorować trzy lata przed śmiercią. W chorobę niemal do końca nie wierzyli Anglicy i sądzili, że cesarz symuluje, aby wymóc zmianę miejsca zesłania, choć lekarze, także angielscy, potwierdzali, że są to objawy chorobowe. W ciągu trzech lat pobytu na wyspie Napoleon stracił 3/4 wagi i z ok. 90 kilogramów schudł do 24 kg. - To był stan stopniowej degeneracji organizmu w wyniku rozwijającej się choroby nowotworowej - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Przypomina, że rak żołądka to była rodzinna choroba, bo zmarł w jej efekcie ojciec, a brat i siostra również byli na nią chorzy.

Napoleona pochowano na Wyspie Świętej Heleny, a na mogile złożono kamień bez napisu. W 1840 roku jego zwłoki przewieziono do Paryża i złożono w sarkofagu, w Kościele Inwalidów. 


YouTube.com/Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum

Ponadto w audycji:

Galeria Sztuki Starożytnej wraca do Arsenału Książąt Czartoryskich Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa, na którą składa się 1000 eksponatów, w sposób atrakcyjny przybliży rozwój kultur starożytnych. Znaczną część ekspozycji stanowią zbiory pozyskane jeszcze w XIX wieku przez księcia Władysława Czartoryskiego. O tym, co zobaczą zwiedzający i na kiedy planowana jest inauguracja wystawy, mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, profesor Andrzej Szczerski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Dariusz Nawrot (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 23.04.2021 

Godzina emisji: 19.29

ag


Czytaj także

William Blake i Grecja w życiu Wiesława Juszczaka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 13:44
Zarówno poezja, jak i malarstwo XVIII-wiecznego angielskiego twórcy zainteresowały prof. Juszczaka w kontekście pracy nad habilitacją. Badania polskiego naukowca przerwała, ale nie zakończyła, gruźlica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marmury lorda Elgina. Brytyjsko-grecki spór o zabytki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 19:10
Od lat Grecy upominają się o zwrot tzw. marmurów lorda Elgina. Są to fragmenty dekoracji Partenonu, czyli świątyni Ateny z ateńskiego Akropolu, które zostały wywiezione z Grecji na początku XIX w. przez ówczesnego angielskiego ambasadora w Konstantynopolu Thomasa Bruce’a, 7. lorda Elgin.
rozwiń zwiń