Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:01
W roku 2018 Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą terapię genową w leczeniu dystrofii siatkówki. Wzbudziło to entuzjazm w środowisku medycznym. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu chorób oczu?
Terapia genowa pozwoli skutecznie walczyć ze ślepotą?
Terapia genowa pozwoli skutecznie walczyć ze ślepotą?Foto: www.pixabay.com

Czytaj też:
okulista.jpg
Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Dystrofie siatkówki to grupa chorób objawiających się zaburzeniem widzenia nocnego, zaburzeniem postrzegania barw, a w skrajnych przypadkach przechodzących w brak zdolności widzenia. Wsparciem w walce z tymi schorzeniami okazuje się sztuczna inteligencja. Możliwość wykonania wstępnych badań ma mieć już lekarz pierwszego kontaktu.

Posłuchaj
25:37 2021_04_29 19_30_00_PR1_EUREKA.mp3 Czy nastąpi przełom w leczeniu chorób siatkówki? (Eureka/Jedynka)

 

Szybsza i bardziej celna diagnoza

Przewaga sztucznej inteligencji nad człowiekiem w zakresie diagnostyki medycznej polega na zdecydowanie większej mocy obliczeniowej, a co za tym idzie na sprawniejszej diagnozie - Specjalista dostaje przykładowo trzydzieści obrazów dna oka i na podstawie własnego doświadczenia może z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić, które obrazy są zdrowe, a które są chore. Mając miliony takich zdjęć do analizy, człowiek musiałby spędzić wiele miesięcy, a komputer to zrobi w kilkadziesiąt minut, a może i szybciej - tłumaczy dr n. med. Radosław Różycki, okulista, kierownik Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.


Czytaj też:
shutterstock trycholog badanie włosy 1200.jpg
Włos prawdę powie o naszej kondycji zdrowotnej

Wdrażanie modeli matematycznych, na których można analizować dużą ilość danych, sprawdza się szczególnie w chorobach mających przebieg dynamiczny, często rozwijających się przez wiele lat. Są to m.in. choroby związane z cukrzycą, z jaskrą, chorobami rogówki. Istnieje szansa, że sam pacjent będzie mógł wysłać zdjęcie do specjalnego programu, który dużo szybciej i dokładniej przeanalizuje przyczyny leżące u podstaw choroby. - To truizm, ale są na to dowody, że im szybciej postawimy diagnozę, tym szybciej mamy szansę na prawidłową terapię - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Terapia genowa w leczeniu ślepoty

Gen RPE65 odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia. Mutacje tego genu powodują m.in. wrodzoną ślepotę. W ostatnich dziesięciu latach obserwujemy zdecydowany rozwój terapii genowej, która ma pomóc pacjentom cierpiącym na zwyrodnienie barwnikowe komórki. Podjęte zostały próby wprowadzenia do siatkówki prawidłowego genu, zamiast tego chorego. - Mamy już pierwsze terapie, które przynoszą skutek. Hamują chorobę i dają szansę ograniczenia działań niepożądanych - mówi dr Różycki. Na razie badania prowadzone są na pacjentach w zaawansowanym stadium choroby, ale celem jest wprowadzanie terapii dla osób młodszych i takich, u których choroba rozwinęła się słabiej.

Fb/Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej

Podobnie jak w przypadku leczenia innych rzadkich chorób, również tu pojawia się kwestia dostępności terapii. - Liczymy na wsparcie państwa. Te terapie niestety są bardzo drogie z uwagi na samo przygotowanie badań naukowych. Muszą przejść nawet pięć faz badań klinicznych. To są setki tysięcy dolarów na ten moment. Biorąc pod uwagę, że grupa tych pacjentów nie jest duża, liczę na to, że będzie tutaj wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia. I na pewno ono będzie - przekonuje gość audycji. Jednocześnie dodaje, że badań nie można przyspieszyć. - Czas pozwala oszacować bezpieczeństwo danej terapii. Musimy być ostrożni, żeby lecząc, nie wywołać innej choroby.

Zobacz też:

Poza tym w audycji:

W Archiwum Głównym Akt Dawnych przechowywane są trzy egzemplarze Konstytucji 3 maja, uchwalonej w roku 1791. To unikatowe egzemplarze, wyjątkowego w skali Europy i świata dokumentu. Naukowcy i badacze robią wszystko co w ich mocy, by dokumenty przetrwały następne wieki jako ślad polskiej państwowości i obecności Polski na mapach świata. Gośćmi audycji byli Anna Czajka z Archiwum Głównego Akt Dawnych oraz prof. Tomasz Łojewski z AGH w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Radosław Różycki (okulista, kierownik Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie)

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 19:30

mg

Czytaj także

AMD a odmładzanie komórek siatkówki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:16
Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60. roku życia. Jeszcze do niedawna nie można było jej wyleczyć we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile i gdzie przetrwa koronawirus? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:27
Koronawirus może przetrwać w powietrzu trzy godziny, a na plastikowych lub metalowych powierzchniach nawet trzy dni. Do takich wyników doszli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.
rozwiń zwiń