Nauka w działaniach na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:39
Jako pierwszy efekt szklarniowy, jako zjawisko klimatyczne, zapowiedział francuski uczony Fourier w 1820 roku. W 1969 roku raport U Thanta, ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ, "Problemy ludzkiego środowiska" sygnalizował zbliżanie się niekorzystnych zmian klimatu. W 1979 roku odbyła się pierwsza światowa konferencja klimatyczna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mars0hod/Shutterstock

W 1988 roku powstał międzyrządowy zespół ds. zmian klimatu IPCC. 1992 roku zwołano Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, w którym uczestniczyli przedstawiciele 154 państw. W 1997 roku w Kioto ustalono cele związane z ograniczeniem do 2020 roku emisji gazów szklarniowych, w tym dwutlenku węgla, o 25-40 proc. To tylko niektóre klimatyczne spotkania.

O tym, jak nauka bada, opisuje i szuka rozwiązań w sprawach zmian klimatu, dowiemy się podczas tegorocznego Pikniku. Jak będzie można w nim uczestniczyć? O tym w rozmowie z z-cą dyrektora CN Kopernik Wiktorem Gajewskim.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największa impreza plenerowa popularyzująca naukę w Polsce - w tym roku ze względu na pandemię odbywa się w dniach od 8 do 15 maja w formule online. Hasło tegorocznego Pikniku brzmi "Klimat i my".

W audycji również: Polska na Pustyni Atacama.

25 lat temu został uruchomiony polski teleskop w Las Campanas w Chile. Jest położony na wysokości 2400 m n.p.m. na Pustyni Atacama. Dzięki przejrzystej atmosferze naukowcy mogą wykonywać obserwacje ponad 300 dni w roku. Teleskop pozwolił naukowcom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego realizować projekt OGLE, czyli Optical Gravitational Lensing Experiment (Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego). Dzięki zastosowaniu tej metody polscy badacze odkryli wiele planet pozasłonecznych. Projekt OGLE zainicjował prof. Bohdan Paczyński, światowej sławy polski astronom pracujący w Princeton University. Przypomnimy jego postać (zm. w 2007 roku) i osiągnięcia polskich astronomów. Gość prof. Andrzej Udalski.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" we wtorek (4.05) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

ag


Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet 4 bln dolarów rocznie na transformację energetyczną. Europa Środkowa musi przyspieszyć

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:22
W skali globalnej zużycie energii z OZE rośnie w tempie kilkukrotnie szybszym niż energii konwencjonalnej - wynika z raportu Banku Pekao na temat perspektyw sektora OZE w Polsce na tle trendów globalnych i regionalnych. Zdaniem analityków wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie "zielonej rewolucji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

79 prognoz zniszczenia świata przez zmiany klimatyczne. Większość z nich już jest przeterminowana

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:48
Podczas ostatniego szczytu przywódców państw świata w sprawie klimatu, zorganizowanego 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi, nie brakowało tonów apokaliptycznych. Prezydent USA Joe Biden alarmował: "znajdujemy się na krawędzi przepaści", dodając: "następnych dziesięć lat będzie decydujących". W podobnym duchu wypowiadali się także pozostali mówcy. Być może część z nich byłaby bardziej powściągliwa w snuciu prognoz na najbliższą przyszłość, gdyby trafił im do rąk niedawny numer "International Journal of Global Warming" - napisał publicysta portalu wPolityce.pl Grzegorz Górny
rozwiń zwiń