Eugeniusz Lokajski - znany sportowiec i fotograf Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:47
Eugeniusz Lokajski był nie tylko słynnym sportowcem międzywojennej Polski, ale również fotoreporterem Powstania Warszawskiego. Zdjęcia jego autorstwa posłużyły m.in. do budowy stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak wyglądały jego losy podczas największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie?
Eugeniusz Lokajski
Eugeniusz LokajskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bohater "Eureki" był rekordzistą w rzucie oszczepem w 1936 roku, wicemistrzem świata w pięcioboju, a także uczestnikiem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.

III powstanie śląskie NAC 1200x660.jpg
III powstanie śląskie. Co przed 100 laty zyskała Polska?

Z kolei podczas Powstania Warszawskiego pełni rolę fotoreportera. 25 września 1944 roku, wobec zbliżającej się kapitulacji Powstania Warszawskiego, został oddelegowany do Komendy Głównej AK w celu wykonania zdjęć do fałszywych dokumentów, które miały umożliwić powstańcom opuszczenie miasta z ludnością cywilną. Tego dnia zginął pod gruzami zbombardowanej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 129, gdzie znajdował się sklep fotograficzny.

Zdjęcia jego autorstwa prezentowały kompletny obraz Powstania Warszawskiego i posłużyły do budowy ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie wydano album z dokumentacją fotograficzną miasta. Naszym gościem będzie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ponadto w audycji:

Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Monitoring przyrodniczy i badania naukowe pokazują wpływ zmian klimatycznych na zachowanie różnych gatunków zwierząt i ekosystemy leśne. Na ten temat porozmawiamy z ornitologiem Konradem Krasoniem z Magurskiego Parku Narodowego.

***

Na audycję "Eureka" w środę (5.05) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Jankowska.

DS

Czytaj także

W co zaopatrywał się król Stanisław August? Historia wyjątkowego sklepu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 21:00
Na Ukrainie odnaleziono dokumenty inwentarzowe jednego z najsłynniejszych sklepów XVIII-wiecznej Warszawy. W audycji "Eureka" sprawdziliśmy, czego możemy dowiedzieć się z tych unikatowych wykazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowe egzemplarze Konstytucji 3 maja. Co zrobić, żeby przetrwały dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 21:20
Konstytucja 3 maja z 1791 roku to pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza przyjęta w sposób demokratyczny. Przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych trzy jej egzemplarze są unikatami. Po przejęciu władzy przeciwnicy Konstytucji rozpoczęli działania zmierzające do zatarcia wszelkich po niej śladów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geneza liberum veto i historia stosowania tego zapisu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 19:55
W audycji pochyliliśmy się nad instytucją liberum veto, która często wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn nieszczęść spadających na Rzeczpospolitą w XVIII wieku.
rozwiń zwiń