"Astmę trzeba leczyć". Dlaczego nie można lekceważyć jej objawów?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 20:43
Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. - Aktualnie większość pacjentów chorych na astmę może żyć pełnią życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Dąbrowiecki. Żeby jednak tak było, trzeba zadbać o jej leczenie. Jak to zrobić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

ciąża lekarz kobieta zdrowie 1200.jpg
Zakażone koronawirusem kobiety w ciąży często nie mają objawów COVID-19
Posłuchaj
24:06 2021_05_10 19_29_46_PR1_Eureka.mp3 Zdarzają się jednak sytuacje, że po przeprowadzeniu rozpoznania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pacjent po miesiącu mówi, że nie ma astmy i odstawia leki. Wtedy problemy z astmą zaczynają się od nowa (Jedynka/Eureka)

Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje około czterech milionów osób - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Świadomość choroby, a co za tym idzie jej właściwe leczenie, występuje jedynie u dwóch milionów osób.

- Choroba ma typowe objawy: kaszel, świszczący oddech i uczucie duszności czy też ucisku w klatce piersiowej. Przynajmniej dwa te objawy muszą występować jednocześnie. Astmie towarzyszy zmienia obturacja oskrzeli, czyli skurcz oskrzeli, który pojawia się i znika albo znika pod wpływem naszych hormonów kory nadnerczy - przybliża kwestię objawów dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Ekspert Jedynki zauważa, że "pacjenci z astmą łagodną mają objawy np. raz lub dwa razy w miesiącu. Wraz ze wzrostem poziomu klinicznego astmy, nasilają się". Wtedy zaczynają pojawiać się codziennie, natomiast chory budzi się w nocy z powodu astmy. Występują również zaburzenia wentylacji płuc, aż wreszcie dochodzi do ciężkiej astmy, podczas której objawy występują w dzień i w nocy.

Astma może postępować

Dr Piotr Dąbrowiecki wskazuje na zmienność astmy, która jest jej główną cechą. - Często jest tak, że objawy astmy, które ujawniają się w trakcie infekcji czy sezonu pylenia, później towarzyszą pacjentowi nie codziennie, tylko co drugi albo trzeci dzień. To też jest astma i ją trzeba leczyć, bo jeżeli nie będziemy tego robić, to ona będzie postępować i przyjmować coraz poważniejsze oblicza kliniczne, aż wreszcie zakończy się pełnoobjawową astmą ciężką, gdzie pacjent musi kilka razy w ciągu roku odwiedzić szpital - wyjaśnia.

Zdarzają się jednak sytuacje, że po przeprowadzeniu rozpoznania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pacjent po miesiącu mówi, że nie ma astmy i odstawia leki. Wtedy problemy z astmą zaczynają się od nowa.

Jak leczyć?

Astma nie jest wyleczalna, dlatego objawy będą pojawiać się po odstawieniu leków lub zastosowaniu odpowiednio silnego bodźca. - Jakie cele chcemy uzyskać? Bezobjawowość. Dążymy do tego, żeby pacjent nie miał kaszlu, świstów ani duszności. Leki wziewne w oparciu o leki przeciwzapalne umożliwiają pacjentowi funkcjonowanie pełnią życia. One powodują, że stan zapalny nie wytwarza się albo mijają jego objawy - tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki.

W audycji ponadto:

Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. To podkategoria uczenia maszynowego, w ramach którego sieci neuronowe są tworzone i trenowane, by na podstawie zdjęć zmian skórnych dało się rozpoznać, czy znamię jest złośliwe, czy łagodne. Gościem audycji jest projektantka aplikacji, nagrodzona w konkursie "Młodzi innowacyjni" Agnieszka Mikołajczyk z Katedry Elektrotechniki, Systemów Sterowania i Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: dr Piotr Dąbrowiecki (Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP), Agnieszka Mikołajczyk (Katedra Elektrotechniki, Systemów Sterowania i Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:20
Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Covidowa genetyka. "Przypuszczamy, że predyspozycje występują"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 20:42
Ponad rok temu w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Choć naukowcy wiedzą na jego temat coraz więcej, to ten niewidzialny wróg wciąż pozostaje groźny. Czy o zakażeniu mogą decydować genetyczne predyspozycje?
rozwiń zwiń