Biohacking. "Jeżeli wiemy, jak zarządzać naszym organizmem, możemy go kontrolować"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 20:46
Karol Wyszomirski, jako jedyny w Polsce, specjalizuje się w optymalizacji zdrowia i zwiększaniu efektywności osobistej, definiując te działania jako biohacking. - Biohaker to osoba, która w świadomy sposób zarządza biologią swojego ciała - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DC Studio/shutterstock.com

czerniak pieprzyki 1200.jpg
Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji
Posłuchaj
23:58 2021_05_13 19_30_00_PR1_Eureka.mp3 Zdaniem Karola Wyszomirskiego w biohackingu trzeba pamiętać o optymalizacji działań, wyników lub rezultatów (Jedynka/Eureka)

Szkieletem systemu stworzonego przez Karola Wyszomirskiego "jest przede wszystkim sposób myślenia na temat zdrowia fizycznego, jak i psychicznego". - Swój system opieram o teorię systemu, która wywodzi się z cybernetyki i dzięki której możemy spojrzeć na organizm jako na jeden wielki system zbudowany z mniejszych systemów, które nieustannie na siebie oddziaływują. Jeżeli wiemy, jak ten system działa i wiemy, jak nim zarządzać, wtedy możemy go kontrolować i wpływać na niego. Tym systemem jest nasz organizm - wyjaśnia Karol Wyszomirski.

Gospodarka glukozowo-insulinowa

Karol Wyszomirski zwraca uwagę, że podzespołem, który zarządza energetyką ciała w pierwszej kolejności jest tzw. gospodarka glukozowo-insulinowa.

- Bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach zmaga się nadwagą, otyłością, chorobami metabolicznymi, cukrzycą i tego typu chorobami. Jeżeli nie wiemy z czego one wynikają, wówczas nie możemy się ich pozbyć albo jest nam bardzo trudno to zrobić. Okazuje się, że te problemy wynikają z zaburzonej gospodarki glukozowo-insulinowej. U mnie pojawiły się dwie choroby, spadek energii, senność, zmęczenie oraz różnego rodzaju zaburzenia nastroju. Jestem taką osobą, że jak w moim życiu pojawi się jakiś problem, od razu szukam rozwiązania - tłumaczy Karol Wyszomirski.

Zdaniem gościa Jedynki w biohackingu trzeba pamiętać o optymalizacji działań, wyników lub rezultatów.

Źródło: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS/Wpływ stresu na zdrowie psychiczne

Warto redukować stres

Światowa Organizacja Zdrowia oraz lekarze podpowiadają, że jeżeli chcemy być zdrowi, musimy pamiętać, żeby: ruszać się, jeść mądrze, nie objadać się słodyczami, sięgać po warzywa i owoce, pić minimum dwa litry wody dziennie, unikać stresu i wysypiać się. A co jeszcze proponuje nasz ekspert, aby zoptymalizować nasze zdrowie?

- Podpisuję się pod tym wszystkim, ponieważ jest to podstawowy fundament. Tym bardziej, że coraz więcej pracujemy, coraz mniej odpoczywamy, nie jeździmy na wakacje… Najbardziej istotną sprawą jest zredukowanie stresu, czyli osiągnięcie wewnętrznego spokoju i równowagi. Większość chorób powoduje stres, z którego nie wychodzimy, ponieważ jest nadmierny i przeciąga się. Dlatego jeżeli chcemy cieszyć się zdrowie, warto nauczyć się go redukować - uważa Karol Wyszomirski.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- zautomatyzowany trenażer chodu - zupełnie nowy, z całkowicie polską myślą technologiczną, projekt z mechatroniki. Badania nad urządzeniem są już mocno zaawansowane. Na produkt oczekuje medycyna i rehabilitacja.

Wszystko zaczęło się od opracowania na krakowskiej AWF wzorca chodu człowieka a dane do tego zadania pobrano od kilku tysięcy studentów tej uczelni. Później nastąpiło przepisanie wzorca chodu na język robota, a więc poddano synergii trzy filary wiedzy: oprogramowania, mechatroniki i elektroniki. 

Zadano urządzeniu, które ma służyć do rehabilitacji ruchu po urazach, udarach czy długotrwałej rehabilitacji np. po ciężkim przebiegu COVID-19, dokonania trójwymiarowej analizy przemieszczania się człowieka i to w pozycji spionizowanej. Obecnie trwają ostatnie prace sprawdzające niezawodność urządzenia.

O technicznych aspektach projektu opowiada Grzegorz Piątek, absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Karol Wyszomirski (jako jedyny w Polsce specjalizuje się w optymalizacji zdrowia i zwiększaniu efektywności osobistej, czyli biohackingu), Grzegorz Piątek (absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:01
W roku 2018 Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą terapię genową w leczeniu dystrofii siatkówki. Wzbudziło to entuzjazm w środowisku medycznym. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu chorób oczu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Astmę trzeba leczyć". Dlaczego nie można lekceważyć jej objawów?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 20:43
Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. - Aktualnie większość pacjentów chorych na astmę może żyć pełnią życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Dąbrowiecki. Żeby jednak tak było, trzeba zadbać o jej leczenie. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń