Inhibitory kinaz janusowych - przełom w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 19:31
Historia chorób autoimmunologicznych sięga zamierzchłej przeszłości. Formy reumatoidalnego zapalenia stawów rejestrujemy już u mumii egipskich. Bardzo długo człowiek nie potrafił sobie z tym poradzić. Czy możemy mówić o przełomie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/NIKCOA

Czytaj też:
warzywa owoce żywność 1200x660 free.jpg
Dobra, kolorowa dieta ratunkiem przed licznymi chorobami

Inhibitory kinaz janusowych (iJAK) to nowa grupa syntetycznych leków skutecznych w walce z chorobami nowotworowymi oraz autoimmunologicznymi, w tym z chorobami reumatycznymi. Lek ma formę zwykłej tabletki, ale jego działanie - polegające na blokowaniu procesu zapalnego - już takie zwykłe nie jest.

Posłuchaj
24:49 PR1_AAC 2021_05_20-19-30-08.mp3 Inhibitory kinaz janusowy - przełom w leczeniu chorób autoimmunologicznych? (Eureka/Jedynka)

 

Choroby autoimmunologiczne - wojna domowa w organizmie

Do chorób reumatoidalnych należą m.in. łuszczycowe zapalenie stawów czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Te zaś klasyfikowane są w grupie chorób autoimmunologicznych. - Jest to wojna domowa w naszym organizmie. W chorobie autoimmunologicznej mój organizm atakuje moje komórki. Jest to najgorsza forma zaburzenia układu odpornościowego - tłumaczy dr Leszek Borkowski, specjalista drugiego stopnia z dziedziny analizy leków, farmakolog kliniczny w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Ratunkiem dla pacjentów cierpiących na takie zaburzenia mają okazać się nowe syntetyczne leki.

- Kinaza janusowa ma gaz i hamulec: pobudza cały enzym i hamuje cały enzym. Równowaga to jest optymalny proces, w którym funkcjonuje nasz organizm. Jeżeli ten proces zaczyna się psuć, robi się bałagan, to kinaza janusowa, mająca wpływ na sytuację autoimmunologiczną, próbuje zapanować nad bałaganem - tłumaczy gość audycji i dodaje, że są sytuacje, w których kinaza janusowa nie radzi sobie z sytuacją w organizmie. Wtedy choroba rozwija się, a pacjent musi skorzystać z pomocy. - Tą pomocą są tzw. inhibitory kinazy janusowej, czyli blokery tej kinazy - mówi dr Borkowski.

Czytaj też:
rak płuca 1200.jpg
Rak płuc - najczęstszy z nowotworów

Zablokować chorobę

Inhibitory pojawiły się na rynku pięć lat temu, wciąż jednak trwają badania nad "optymalizacją"  - Jednostka chorobowa rozwija się w organizmie człowieka poprzez różne szlaki. Badając daną chorobę, nie zawsze wiemy, który szlak jest najważniejszy. Podając różne leki, które blokują konkretny szlak, powodujemy, że jedna z dróg jest zablokowana - tłumaczy gość audycji, podkreślając, że w takiej sytuacji uaktywniają się inne szlaki, którymi choroba może się rozwijać.

To powoduje, że leczenie często jest długotrwałe lub ciągłe. - Musi upłynąć dużo czasu, żebyśmy z perspektywy tego czasu, z perspektywy różnych przypadków, różnych pacjentów, mogli z czystym sumieniem powiedzieć: "tak, to jest super lek". Obciążeniem jest to, że każdy lek wywołuje działania niepożądane - zwraca uwagę doktor Borkowski. Powoduje to, że wiele dobrych specyfików za sprawą skutków ubocznych nie może być podanych konkretnej grupie pacjentów.

Potrzebna jest cierpliwość

Gość audycji wskazuje, że pośpiech nie jest wskazany w przypadku terapii medycznych. W laboratoriach wciąż trwają prace nad doskonaleniem tego, co już opracowano. Pozytywną informacją jest to, że odpowiednie połączenia z użyciem jednego z inhibitorów wykazują dużą skuteczność w walce z COVID-19. - Stwierdzono, że zmniejsza się ryzyko ciężkich hospitalizacji, zmniejsza się ilość zgonów - podsumowuje doktor Borkowski.

Zobacz też:

W audycji ponadto:

Edward Bach, angielski lekarz, patolog i bakteriolog już w latach trzydziestych XX wieku rozpoczął badania nad wpływem kwiatów na zdrowie człowieka. Przełomem okazało się odkrycie, że esencje kwiatowe korzystnie wpływają na nasz organizm. Kilka lat później Bach dysponował opracowanymi mieszankami, skutecznymi w takich stanach emocjonalnych jak: strach, niepewność, apatia, samotność, nadwrażliwość, zniechęcenie, a także nadopiekuńczość. Gośćmi audycji będą dr hab. inż. Bożena Matysiak, profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i prezes Polskiego Towarzystwa Różanego oraz Łukasz Rojewski, hodowca róż Zamku Królewskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr hab. inż. Bożena Matysiak (profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i prezes Polskiego Towarzystwa Różanego), Łukasz Rojewski (hodowca róż Zamku Królewskiego w Warszawie), dr Leszek Borkowski (specjalista drugiego stopnia z analizy leków, farmakolog kliniczny Szpitala Wolskiego w Warszawie)

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 19.29

mg

Czytaj także

Sukces inżynierii genetycznej - lek biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:00
W tej chwili w wiodących laboratoriach na całym świecie pracuje się nad ok. 10 nowymi lekami biologicznymi. Czym jest lek biologiczny i czym różni się od leków otrzymywanych na drodze syntezy chemicznej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:01
W roku 2018 Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą terapię genową w leczeniu dystrofii siatkówki. Wzbudziło to entuzjazm w środowisku medycznym. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu chorób oczu?
rozwiń zwiń