"Płyta jest po prostu bardzo swojska". Arek Kłusowski o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:00
- Chciałbym grać muzykę dla ludzi, aby śpiewali te piosenki i żeby one wchodziły im w głowę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arek Kłusowski. Album "Lumpeks" jest zapowiedzią nowego rozdziału w karierze tego artysty. Skąd wziął się pomysł na taki tytuł?
Arek Kłusowski
Arek KłusowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Natalia Zastępa 1200.jpg
Natalia Zastępa prezentuje debiutancki album "Nie żałuję"
Posłuchaj
14:24 2021_05_31 13_21_54_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Utwory na płycie "Lumpeks" ubrane są w dźwięki kojarzące się z latami 80. oraz z całkiem pogodnymi melodiami (Jedynka/Muzyczna Jedynka)

"Lumpeks" to tytuł drugiej autorskiej płyty Arka Kłusowskiego. - To przede wszystkim miejsce, w którym daną historię możesz wystylizować na nowo i to od ciebie zależy, jaki będzie kolejny rozdział tej historii. Metaforyczne, i z pewną analogią do tych rzeczy i ubrań, są nasze ludzkie historie. Na płytę i warstwę tekstową miałem taki pomysł, żeby po prostu niosła za sobą taką nadzieję, chociaż jest tam też bardzo dużo ciężkich tematów - twierdzi Arek Kłusowski.

Gość Jedynki zaznacza jednak, że ciężkie tematy przedstawił w lekkiej formie oraz oprawie tanecznej i muzycznej. - Myślę, że tutaj pewnie nie ma takiego miejsca, po którym ludzie mogą się czuć depresyjnie - dodaje.

Pogodne melodie

Utwory na płycie "Lumpeks" ubrane są w dźwięki kojarzące się z latami 80. oraz z całkiem pogodnymi melodiami.

- Tutaj wszystko było bardzo przemyślane. Pomyślałem sobie, że ta płyta jest po prostu bardzo swojska i nieprzeintelektualizowana. Zależało mi na tym, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona słuchaczy. Także do tych, którzy nie skupiają się na warstwie tekstowej i którym piosenka służy tylko do tego, żeby leciała w tle. Widzę, że to się udaje - przyznaje Arek Kłusowski.

Dlaczego nowy rozdział?

Wokalista nie ukrywa, że w swoim życiu miał już bardzo alternatywne i artystyczne epizody. - Teraz po prostu chciałbym grać dla ludzi, aby śpiewali te piosenki i żeby one im wchodziły w głowę. Być może, po którymś tam przesłuchaniu, ktoś zwróci uwagę na tekst, zatrzyma się i może mu to jakoś wejdzie - wyjaśnia artysta.

Gość Jedynki zaprasza słuchaczy również na najbliższy koncert, który odbędzie się na żywo 1 lipca w Warszawie. Arek Kłusowski wystąpi wtedy na stołecznej Pradze.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Arek Kłusowski (piosenkarz)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 13.21

DS

Czytaj także

Sebastian Wypych i Gang Tango z najpiękniejszymi tangami świata

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 18:58
Płyta "Tanga świata" została nagrana z udziałem znakomitego skrzypka Robiego Lakatosa. Jest to 15 najwybitniejszych arcydzieł tego rodzaju muzyki z różnych krajów, Polskę reprezentują utwory "Tango Milonga" i "Ta ostatnia niedziela". - Premiera jest planowana w sierpniu - mówi Sebastian Wypych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiecka w męskim wydaniu. Andrzej Krzywy: spotkanie z jej twórczością było czymś wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:20
Andrzej Krzywy, wokalista zespołu De Mono, w swojej muzycznej karierze mierzył się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich okazał się repertuar Agnieszki Osieckiej. Zwieńczeniem projektu jest płyta "Osiecky".
rozwiń zwiń