Najstarszy afrykański pochówek homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 21:20
W Kenii znaleziono najstarszy intencjonalny afrykański pochówek gatunku homo sapiens. Grób liczy około 78 tysięcy lat i zawiera szczątki kilkuletniego dziecka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Xolodan/shutterstock

mapa free 1200.jpg
Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Dotychczas tak stare pochówki lokalizowano jedynie w Izraelu, co dziwiło, bo przecież to w Afryce - przez 300 tysięcy lat - kształtował się nasz gatunek, zanim wyruszył na podbój innych kontynentów. Odkrycie z Kenii jest więc długo poszukiwanym elementem tej ewolucyjnej układanki. Mówi dużo o społecznych zachowaniach homo sapiens.


Posłuchaj
06:20 jedynka-28-05-2021-eureka.mp3 Najstarszy intencjonalny pochówek człowieka znaleziony w Afryce (Eureka/Jedynka)

 


Hatszepsut z Deir el Bahari Forum 1200.jpg
W poszukiwaniu grobu egipskiego arcykapłana Herhora

Dr hab. Wiesław Więckowski, bioarcheoolog, ocenia, że znalezisko jest bardzo istotne. Zwraca uwagę, że dopiero teraz rozwiązywany jest problem braku zachowań symbolicznych u homo sapiens z terenu Afryki. Przypomina, że w RPA znaleziono również szkielet dziecka datowany na ok. 74 tysięcy lat, ale do końca nie wiadomo, czy to był pochówek intencjonalny, tak jak w Kenii.

Naukowiec wyjaśnia, jakie są argumenty za pochówkiem intencjonalnym. - Mamy anatomicznie zachowany szkielety, mamy intencjonalnie wykopaną jamę, jak również układ kości względem siebie sugeruje, że pod głowę tego dziecka w momencie składania go do jamy grobowej włożono jakąś poduszkę z materiałów organicznych - mówi. Nie wiadomo, co to było, mogła to być garść trawy lub jakiś materiał, który nie dotrwał do naszych czasów. - Stan zachowania czaszki i jej ułożenie sugerują, że w czasie dekompozycji już w grobie ta przestrzeń pod nią została uwolniona, więc czaszka mogła się przemieścić - opisuje. Układ kości sugeruje też, że całe ciało musiało być owinięte w jakiś materiał organiczny.

Archeologowie zastanawiali się, dlaczego znajdowali pochówki neandertalskie, pochówki ludzkie w północnym Izraelu, a człowiek, który w Afryce jest 300 tysięcy lat, nie wykazywał tego typu zachowań. - Otóż to znalezisko pokazuje, że jednak wykazywał - podkreśla.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Wiesław Więckowski (bioarcheoolog, Wydział Archeologii UW)

Data emisji: 28.05.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Czy Słowianie mieli pismo, którym zapisywali swój język?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 19:29
Powszechnie uważa się, że to Cyryl opracował w IX w. głagolicę, którą zapisywano języki słowiańskie. A czy wcześniej Słowianie byli niepiśmienni? Od lat toczy się naukowy spór na ten temat. Kronikarz Thietmar pisał, że w słowiańskiej świątyni w Radogoszczy znajdowały się posągi bóstw z wyrytymi imionami. Niestety do tej pory nie odnaleziono żadnego napisu, który mógłby być przypisany wczesnym Słowianom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto z czasów faraona Amenhotepa III. "To nie jest nowa historia"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 20:44
"Odnaleziono Pompeje starożytnego Egiptu!" - tak agencje prasowe pisały przed kilku dniami o odkryciu przez ekipę słynnego egipskiego archeologa dr. Zahi Hawasa zabudowań ukrytych pod piaskami pustyni na terenie Teb Zachodnich. Jaka jest jednak rzeczywista wartość naukowa tych wykopalisk?
rozwiń zwiń