Kolorowe świętowanie Bożego Ciała na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 19:30
Boże Ciało to nie tylko jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, to również święto radości i fiesty, bo tak celebrowany jest ten dzień na świecie.
Procesja Bożego Ciała w Łowiczu
Procesja Bożego Ciała w ŁowiczuFoto: PAP/Roman Zawistowski

spycimierz kwietne dywany boże ciało.jpg
Jaki kwiat dla Boga, jaki przeciw wiedźmom? Boże Ciało w kulturze tradycyjnej

Na przykład w USA obchody trwają aż 3 dni i są bardzo widowiskowe, we Francji buduje się z tej okazji wielkie słupy, na których mocuje się bukiety kwiatów, którymi potem przystraja się domy. Indianie z Peru mają wielobarwne procesje z fiestą, a w Hiszpanii oprócz procesji są zabawy i konkursy do późnych godzin nocnych. W Grenadzie fiesta i obchody trwają np. cały tydzień.


Posłuchaj
24:31 2021_06_03 19_30_20_PR1_eureka.mp3 Kolorowe i kwiatowe Boże Ciało (Eureka/Jedynka)

 


shutterstock_boże ciało 1200.jpg
Boże Ciało. Jakie znaczenie mają zewnętrzne przejawy religijności?

Sebastian Duda, doktor teologii, filozof, publicysta, podkreśla, że trzeba zdać sobie sprawę, dlaczego w wielu krajach Boże Ciało to święto radości. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po Niedzieli Świętej Trójcy, a wielu krajach na świecie uroczystość katolicka jest przesunięta na niedzielę. - W związku z tym można świętować także przez weekend - wyjaśnia.

Historia święta Bożego Ciała

Historia tego święta sięga XIII wieku. Zakonnica zwana Julianną z Cornillon (na terenie obecnej Belgii) lub z Liege przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liège miała przeżywać cyklicznie powtarzające się widzenia świetlistej tarczy podobnej do tarczy księżyca, której lśnienie było zaburzane przez ciemną plamę. - Doznała wewnętrznego objawienia, które miało skutkować przeświadczeniem, że nie ma wystarczającej celebracji Eucharystii w Kościele - wyjaśnia teolog. Miały o tym świadczyć wspomniane plamy. Zwierzchnicy Kościoła przychylili się do jej wniosków i ustanowili nowe święto w czwartek, nawiązując do Wielkiego Czwartku, kiedy odbyła się Ostatnia Wieczerza.

Święto Bożego Ciała stało się szczególnie popularne w Ameryce Łacińskiej dzięki Hiszpanom po odkryciu Nowego Świata. - W Ameryce Łacińskiej to jest rzeczywiście bardzo kwietne święto - przyznaje gość Programu 1 Polskiego Radia. Łączy się te obchody ze zwyczajami wcześniejszymi, indiańskimi. A na Azorach przygotowuje się kwietne dywany, które czasem mają długość dwóch kilometrów.

Bardzo różne procesje

Sebastian Duda zwraca uwagę, że w Ameryce Łacińskiej w procesjach idą księża i wierni, ale niektórzy są poprzebierani za diabły i za demony, które dzięki tej procesji są oswajane, a później wypędzane. - Wygląda to niesłychanie kolorowo i jest bardzo piękne - opisuje. Wygląda to trochę jak teatr.

Elementów teatralnych w niektórych miejscach jest więcej. W Hiszpanii niedaleko miasta Salamanka podczas Bożego Ciała ludzie przebierają się w kolorowe stroje, są kwiaty, ogromna złota monstrancja na podeście na wozie, a mężczyźni przebierają się także w stroje z mchu. Wiąże się to z pewną tradycją z okresu walk z Maurami. - Kiedy Maurowie zaatakowali te tereny ludzie uciekli do lasu i aby się ukryć okrywali się mchem - wyjaśnia.

Gość radiowej Jedynki przyznaje, ze polskie procesje też są barwne i cieszą się uznaniem, a goście z zagranicy przyjeżdżają, aby je oglądać. - Przede wszystkim procesja w Łowiczu - wskazuje. Zdjęcia z tej procesji pojawiają się w folderach turystycznych.

Specyficzne procesje odbywają się w Bawarii. Bardzo często odbywają się nie na ulicach miast, a na jeziorach. Ludzie w strojach ludowych z monstrancja wsiadają do łodzi i płyną po bawarskich jeziorach. - Ci, którzy widzieli te obchody w Bawarii mówią, że to jest coś niesamowitego i coś pięknego - mówi.

W audycji również:

Radość, która leczy

Znamy wyniki badania: "Radość w życiu kobiet i mężczyzn" przeprowadzonego przez IRCenter. Okazuje się,  mimo trwającej od ponad roku pandemii COVID-19 aż ¾ Polaków deklaruje, że odczuwa radość co najmniej raz dziennie, ale beztroskie rozbawienie - uczucie tzw. "dziecięcej radości" - zdarza nam się średnio tylko cztery razy w tygodniu. Radość, jak wykazuje badanie, jest niedocenioną emocją, która nie tylko w naturalny sposób buduje naszą odporność, ale przede wszystkim pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, takimi jak długotrwały stres czy strata.

Swoimi sposobami na pielęgnowanie radości i pozytywnego nastawienia do życia podzielił się Jan Mela, podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Sebastian Duda (doktor teologii, filozof, publicysta), Jan Mela (podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała)

Data emisji: 3.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag

Czytaj także

Biblijna manna z nieba. Symbolika Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:00
Katolickie święto Bożego Ciała ma swoje korzenie w średniowieczu, jednak wiele symbolicznych odniesień możemy znaleźć w Starym Testamencie. Przekazy biblijne, metafory i opowieści związane z wędrówką Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej przybliżają historię słynnej manny z nieba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jan Sikorski: Boże Ciało to jedna z największych tajemnic naszej wiary

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 10:06
Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną potocznie „Bożym Ciałem”. Uroczystość jest jednym z głównych świąt obchodzonych dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 
rozwiń zwiń