Zwierzę terapeutą dla człowieka? "Dzięki niemu zdrowie fizyczne i psychiczne ulega poprawie"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 20:23
W ostatnich latach coraz większe uznanie zyskują terapie prowadzone przy pomocy zwierząt. Czy słusznie? Czy zwierzę może stać się terapeutą człowieka?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Evgeniy pavlovski/Shutterstock.com

Czytaj też:
kot głaskać felinoterapia _  Shutterstock 1200.jpg
Weź na kolana kota. W czym może pomóc felinoterapia?

Izolacja domowa a obecność zwierzęcia 

Seniorzy - tak bardzo narażeni w pandemii na samotność i śmierć - poprzez opiekę nad zwierzętami mogą poczuć się bardziej bezpieczni i potrzebni. Domowy pupil to często jedyne okno na świat dla ludzi przebywających w izolacji domowej. - To jest poparte wieloma badaniami. Od wielu lat wiadomo, że dzięki zwierzętom nasze zdrowie fizyczne i psychiczne ulega poprawie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Głowacka, doktor nauk weterynaryjnych. - Czujemy się mniej osamotnieni, radzimy sobie lepiej w sytuacjach stresowych. Wiele osób było samotnych w czasie izolacji, więc towarzystwo zwierzęcia pomaga nam sobie radzić w różnych sytuacjach - dodaje. 


Posłuchaj
23:24 2021_06_10 19_32_13_PR1_Eureka.mp3 Czy zwierzę może stać się terapeutą człowieka? (Eureka/Jedynka)

 

Rehabilitacja przy pomocy zwierząt 

Nauka dostarcza wiele dowodów na to, że psy, koty czy konie doskonale wpisują się w rolę opiekunów czy rehabilitantów. Gość audycji zwraca uwagę, że jest wiele gatunków zwierząt, które mogą pełnić funkcje terapeutyczne. - Jest ok. 20 zarejestrowanych na świecie gatunków, które mogą być terapeutami zwierzęcymi. To mogą być m.in. lamy albo kury - mówi. - Zajęcia wspierające ze zwierzętami pozwalają przełamać bariery kontaktu z drugą osobą, działają niezwykle motywująco, chociażby pomagają dzieciom w nauce czytania - wyjaśnia ekspert. 

Jak nauczyć się miłości do zwierząt?

Małgorzata Głowacka, od dziecka wychowywała się wśród zwierząt. Pokochała je i teraz realizuje swoją wielką pasję, lecząc zwierzęta i popularyzując wiedzę na ich temat, zwłaszcza wśród dzieci poprzez promowanie nawyków opartych na miłości i szacunku do "braci mniejszych". - Miłości do zwierząt nie trzeba się uczyć. Należy nauczyć się odpowiedzialności wobec zwierząt i poszanowania ich potrzeb - tłumaczy ekspert. - Zwierzę z zaspokojonymi potrzebami będzie przebywało w stanie dobrostanu, czyli równowagi ze światem zewnętrznym, więc tego trzeba się nauczyć - dodaje.

Zobacz też:

W audycji ponadto:

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost antybiotykoterapii. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, czeka nas globalny wzrost liczby szczepów bakterii odpornych na leczenie antybiotykami. Szacuje się, że w efekcie takiego stanu rzeczy rocznie może umierać 10 milionów osób. Czy receptą mogą okazać się degradery - leki nowej generacji? W jaki sposób będziemy je aplikowali? Gościem audycji była dr Maria Górna z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, pracująca nad tymi "superantybiotykami". 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Małgorzata Głowacka (doktor nauk weterynaryjnych), dr Maria Górna (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego) 

Data emisji: 10.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.32

ans 

Czytaj także

Jak szkoła niweluje negatywne skutki pandemii wśród dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 15:07
Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, których uczniowie najdłużej uczą się w domach. To oczywiście pokłosie pandemii. Skutki takiego stanu rzeczy widoczne są w kondycji psychicznej uczniów. Czy szkoła ma do odegrania jakąś rolę we wzmacnianiu zdrowia dziecka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chore dziąsła mogą powodować cięższy przebieg COVID-19. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:13
Najnowsze badania wykazały, że zła higiena jamy ustnej może mieć wpływ na zaostrzenie przebiegu COVID-19. Okazuje się, że osoby cierpiące na choroby dziąseł, są ponad trzykrotnie bardziej narażone na cięższy przebieg choroby.
rozwiń zwiń