Właściwa dieta to przepis na zdrowie. Sprawdź na co lepiej uważać

Fizjologia daje twarde dowody na to, że po 40. roku życia w naszym organizmie zachodzą zmiany biochemiczne, które zwiększają ryzyko różnych chorób, w tym tych nowotworowych. Warto więc zadbać o skuteczny przepis na zdrowie, który wykluczy z naszego jadłospisu lub przynajmniej w nim ograniczy niezdrowe potrawy bądź nawyki kulinarne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jamie Hamel-Smith/stocksnap/domena publiczna
O Audycji

shutterstock leki woda 1200.jpg
Superantybiotyki - degradery. Czym się różnią od klasycznych leków?

Według badań najwięcej otyłych kobiet w Europie jest w Anglii, zaś tamtejsi panowie także są na szczycie tej niechlubnej listy. Podobno bardziej otyli są jedynie Maltańczycy. Czy to oznacza, że tłuste, kaloryczne śniadanie jednak nie służy zdrowiu Wyspiarzy?

Posłuchaj
26:13 2021_06_17 19_29_13_PR1_Eureka.mp3 Tłuszcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale ważne jest to, jakie tłuszcze wybieramy (Jedynka/Eureka)

- Dokładnie tak. W okresie 30-40 lat zaczyna się proces starzenia. Musimy wtedy mieć świadomość, że wszystkie komórki w naszym organizmie starzeją się, narządy zaczynają trochę gorzej pracować i występuje większe ryzyko rozwoju różnych chorób. Trochę gorzej pracuje trzustka, wątroba i układ pokarmy, mamy też mniejsze wydzielanie śliny i niektórych enzymów… Dlatego to jest taki czas, kiedy szczególnie powinniśmy zająć się naszą dietą - mówi mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk kliniczny i absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.

Ekspert Jedynki dodaje, że zgodnie z przeprowadzonymi badaniami interwencja żywieniowa w wieku 40-55 lat przynosi najlepsze efekty.

Źródło: OdwróconaLekcja/Zdrowe jedzenie, dobre odżywianie, i różnorodna dieta

Bekon jest niezdrowy

Anglicy bardzo chętnie jedzą na śniadanie bekon, co jest złym nawykiem żywieniowym. - To jest przede wszystkim źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych, które bardzo niekorzystnie wpływają chociażby na rozwój chorób układu krążenia. Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe wpływa na podwyższenie cholesterolu i powstanie blaszki miażdżycowej, czyli zwężenie naszych naczyń krwionośnych. Musimy o tym pamiętać, dlatego powinniśmy takich produktów unikać - wyjaśnia nam mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska.

Zdaniem dietetyczki bekon można jeść od czasu do czasu, należy tylko pamiętać o odpowiedniej częstotliwości. - Nie codziennie, a sporadycznie - dodaje.

Jakie tłuszcze?

Tłuszcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale ważne jest to, jakie tłuszcze wybieramy. Nie wszystkie są przecież dobre, tak jak w przypadku m.in. śmietany.

- Starajmy się ograniczać nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w śmietanie. Zawsze moim pacjentom tłumaczę, że do codziennego spożywania lepiej jest jednak użyć jogurtu naturalnego, który ma 4 proc. tłuszczu i mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż śmietanę - podpowiada mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska.

- Tłuszcz jest bardzo ważny w naszym organizmie, ponieważ buduje nasze błony komórkowe i jest potrzebny do formowania hormonów. Starajmy się jednak wybierać źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, tj. idźmy bardziej w kierunku olejów roślinnych płynnych, takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany. Do tego bardzo fajnie jest włączyć do swojego codziennego jadłospisu około 20-30 gram orzechów - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Transplantacja szpiku kostnego, stosowana często u pacjentów onkologicznych, jest obarczona dużym ryzykiem. Dlaczego? Bo musimy zniszczyć zupełnie jego układ odpornościowy. W związku z tym narażony on jest na infekcje, które mogą zagrażać jego zdrowiu i życiu. Najczęstszą z nich jest infekcja wywołana wirusem cytomegalii, u pacjentów, którzy są jego nosicielami. Pełnoobjawowa choroba wywołana tym wirusem wiąże się z aż 50 proc. śmiertelnością.

Jest jednak przełom w postępowaniu u chorych po transplantacji szpiku. Naukowcy opracowali preparat, który zapobiega infekcjom po przeszczepie. Co więcej, badania pokazały, że nie wywołuje on praktycznie żadnych działań niepożądanych, skraca pobyt pacjenta w szpitalu, a także zmniejsza ryzyko kolejnych hospitalizacji. Mamy więc innowacyjną, skuteczną profilaktykę powikłań po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych. O tej metodzie leczenia opowiada: prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak – polski lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził allogeniczny przeszczep szpiku w 1984 r., a także przeszczep autologiczny w 1985 r.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska (dietetyk kliniczny i absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie), prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak (polski lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog)

Data emisji: 17.06.2021 

Godzina emisji: 19.30

DS

Playlista