Słodka jajecznica. Cukier w kuchni magnackiej i szlacheckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 10:41
Staropolskie słodycze dopiero od XVIII wieku zaczęto przyprawiać cukrem. Dodawano go do galaret, makaronów migdałowych, pierników wiedeńskich czy biszkoptów. Królewski kucharz Stanisław Czerniecki wzbogacał cukrem smak mięs, ryb i zapiekanek. Słodził obficie także... jajecznicę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MK photograp55/shutteerstock.com

Posłuchaj
25:33 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_16 PR1_19_30_05_Eureka.mp3 Cukier w kuchni magnackiej i szlacheckiej (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwrócił uwagę w audycji "Eureka", że jeśli mówimy o cukrze w kuchni staropolskiej mamy na myśli cukier trzcinowy, czyli produkt egzotyczny i bardzo drogi, który sprowadzony został do Europy we wczesnym średniowieczu, w Polsce zagościł znacznie później. 

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

- Cukier pojawia się jako jedna z egzotycznych przypraw. Jest wymieniany razem z pieprzem i szafranem, używany jako dodatek do mięs, ryb. Jest uważany za dodatek uniwersalny, który pasuje do wszystkiego, no może oprócz... słodyczy. Używano go mało, bo był bardzo drogi, nie przygotowywano więc produktów, które by go zawierały dużo - wyjaśnił ekspert.

Wśród słodyczy popularnych na dworskich stołach były torty, ciasta, biszkopty, różne ptifurki. Jak one smakowały? - Uwielbiano połączenia słodko-ostre. Bardzo często wypieki doprawiano cynamonem, imbirem, goździkami, czasami szafranem - wymienił prof. Dumanowski. - Popularna była bita śmietana, którą łączono - w myśl tej mody kontrastowej - z rozmarynem - dodał. 

Przysmakiem luksusowym, dostępnym tylko dla najbogatszych, były lody. - W II połowie XVII wieku wymyślono maszynkę do robienia lodów. Urządzenie z korbką. Wsypywano do niej pokruszony lód z lodowni i masę cukierniczą np. ze śmietany, mleka, owoców. Kręcono korbką i dokładano soli. Uzyskiwano coś z rodzaju naszych lekko rozpuszczonych lodów - powiedział gość radiowej Jedynki. 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Polska historia rodziny Levittoux sięga 1813 roku, gdy żołnierz Napoleona Piotr Levittoux-Desnouettes po wyprawie na Rosję osiadł w Polsce.

Jego syn, Karol prowadził działalność konspiracyjną, był założycielem organizacji patriotycznych. Został aresztowany, więziono go w Cytadeli Warszawskiej. Jego czyny stały się romantyczną legendą poświęcenia dla ojczyzny, która znalazła odbicie w wierszach Norwida, Syrokomli, a współcześnie w balladzie Przemysława Gintrowskiego.

Młodszy brat Karola, dr Henryk Levittoux, lekarz i przyrodnik, pozował Janowi Matejce do obrazu "Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem", natomiast stryjeczny wnuk słynnego konspiratora, Karol Levittoux, był jedną z ofiar zamachu majowego w 1926 roku. 


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (Centrum Dziedzictwa Kulinarnego, Wydział Nauk Historycznych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 16.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

kk

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Jankowska

Czytaj także

Z Turcji do Holandii. Jak tulipan trafił do Europy?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:30
Dziś tulipany kojarzą nam się z Holandią. Historia tych niezwykłych kwiatów rozpoczyna się jednak nie w Niderlandach, a w Imperium Osmańskim. Jak trafiły do Europy i w czym tkwi ich niezwykła uroda?
rozwiń zwiń