Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:55
Przed tegorocznym Światowym Tygodniem Alergii, trwającym do 19 czerwca, opublikowano najnowsze wyniki badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce". W zależności od regionu i płci obecność objawów alergii deklaruje nawet do 40 proc. badanych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cenczi/Pixabay

udar mózgu FREE 1200.jpg
Bez nauki matematyki nasz mózg rozwija się słabiej?

Jak się alergizujemy? 

Aby przygotować powyższe zestawienia, programem objęto ponad 22 700 osób w dziewięciu regionach kraju, z czego prawie 25 proc. przeszło szczegółowe badania lekarskie. Program ten jest unikatowy, a jego wyniki wskazują, że należymy do jednych z najbardziej zalergizowanych społeczeństw świata.


Posłuchaj
22:29 Jedynka/Eureka 24.06.2021 r.mp3 Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać? (Eureka/Jedynka)

 

- Oddziaływanie alergenów i antygenów, które pochodzą od pajęczaków, na skórę, nabłonek dróg oddechowych czy jelit jest dużo bardziej zawiłe i ostatnie badania rzucają więcej światła na to zjawisko i trochę tłumaczą nie tylko częstość tych alergii, ale ich konsekwencje kliniczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak, kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Większość alergenów pochodzi z odchodów roztoczy - dodaje. 

. 

Jak wskazuje gość audycji, część alergenów roztoczowych wchodzi w interakcję z białkami obecnymi na nabłonku dróg oddechowych i skóry. - Ta interakcja prowadzi do tego, że jej produkt (lipid) jest w stanie aktywować taki specyficzny układ receptorów toll, który odbiera sygnał bezpośrednio od patogenu - mówi. - Okazuje się, że w sumie część alergenów roztoczowych oddziałuje na nasz układ oddechowy i na skórę jak bakterie patogenne - tłumaczy. 

Zanieczyszczenie środowiska 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest jednym z najpoważniejszych problemów, który dotyka społeczeństwa. Pod wpływem zanieczyszczeń mogą nasilać się objawy alergiczne, jak przewlekły nieżyt nosa czy zmiany skórne.

- Będzie więcej alergii tam, gdzie jest więcej zanieczyszczeń - podkreśla ekspert. - Wiele związków chemicznych, które wchodzą w skład tzw. smogu, jest w stanie indukować proces zapalny nabłonka i ten proces stanowi takie tło, które jest niezbędne do tego, żeby wywołać alergię - wyjaśnia dr Paweł Majak. 

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

Statystyki medyczne pokazują, że w ostatnim roku - pandemicznym - wykonano w Polsce aż o 30 proc. mniej operacji usunięcia zaćmy niż np. w 2019 roku. Najbardziej dotknięta została grupa wiekowa powyżej 70. roku życia. Liczba wykonywanych zabiegów spadła na przestrzeni ostatnich lat z 200 288 rocznie do 111 916. Podobnie sytuacja wygląda również w innych grupach wiekowych. W grupie 60-69 lat ilość operacji zaćmy spadła o prawie 30 tysięcy, wynika z badań i statystyk prowadzonych przez okulistów. A głównym powodem zaistniałej sytuacji jest pandemia. Czy program "Pokonaj zaćmę, popraw widzenie" zmieni tę sytuację w Polsce?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik (kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego) dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak (kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 24.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:01
W roku 2018 Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą terapię genową w leczeniu dystrofii siatkówki. Wzbudziło to entuzjazm w środowisku medycznym. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu chorób oczu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakażenia po przeszczepach szpiku kostnego. Dlaczego wirus cytomegalii jest tak groźny?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 20:50
Transplantacja szpiku kostnego, stosowana często u pacjentów onkologicznych, jest obarczona dużym ryzykiem. Dlaczego? Bo musimy zniszczyć zupełnie ich układ odpornościowy. W związku z tym narażeni są oni na infekcje, które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Najczęstszą z nich jest infekcja wywołana wirusem cytomegalii, u pacjentów, którzy są jego nosicielami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 21:26
Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
rozwiń zwiń