Jak tworzy się nowoczesne soczewki wykorzystywane w okulistyce?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 11:36
Elektroaktywne elementy, które w czasie milisekund potrafią zapewnić wrażenie utrzymania stałej ostrości widzenia, bez względu na odległość czy warunki oświetlenia oraz specjalne mikrobaterie do zasilania soczewki o żywotności ponad 50 lat cyklicznego ładowania - to tylko niektóre nowe technologie, które testuje się w implantach soczewkowych stosowanych w chirurgii oka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/shutterstock.com

Posłuchaj
22:07 Jedynka/Eureka - 25.06.2021 zaćma Jak tworzy się nowoczesne soczewki wykorzystywane w okulistyce? (Eureka/Jedynka)

 

- Te zaawansowane technologie są jeszcze w fazie badań, nie są na razie wykorzystywane klinicznie, ale być może już za kilka lat będziemy wszczepiać soczewki zaopatrzone w mikrobaterie - powiedział w audycji "Eureka" prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

- Muszę powiedzieć, że w tej chwili obserwuję najwyższy poziom zadowolenia u pacjentów, kiedy stosuję tzw. soczewki o wydłużonej ogniskowej. One tym różnią się od stosowanych wcześniej soczewek wieloogniskowych, które zapewniały widzenie do dali, do bliży i do odległości pośrednich, ale kosztem pogorszenia kontrastu i występowania często niekorzystnych zjawisk optycznych, że zdecydowanie obniżają te niekorzystne optyczne efekty - wyjaśnił.


Czytaj także:


Jakie są najlepsze soczewki?

shutterstock_1014984952 mikroskop 1200.jpg
"Eureka" w Programie 1

Całkowita ilość białek w ludzkiej soczewce wynosi 33 proc., z czego aż 80 proc. to białka rozpuszczone w wodzie. Źródłem energii w soczewce jest głównie przemiana glukozy. Z jakiego materiału buduje się obecnie dobre, sztuczne soczewki? Co sprawia, że po przeszczepieniu one działają, a organizm ich nie odrzuca?

Jak wytłumaczył gość audycji "Eureka", pierwsze soczewki, które wszczepiano do oczu, zrobione ze szkła, nie sprawdziły się. W trakcie II wojny światowej angielski okulista wojskowy sir Harold Ridley zauważył, że tkanki ludzkiego oka tolerują tworzywo PMMA z rozbitych szyb samolotowych bez reakcji zapalnej. Do lat 90. PMMA było głównym materiałem, z którego wykonywano soczewki wewnątrzgałkowe.

- Potem stworzono soczewki z materiałów silikonowych, do użytku weszły także tzw. akryle (hydrofobowe i hydrofilne). Zaletą tych materiałów jest to, że są one dobrze biokompatybilne - mają nie reagować z otoczeniem, czyli ze strukturami, z cieczami w gałce ocznej. Do tego można je zgiąć przed wszczepieniem, dzięki czemu możemy taką soczewkę wszczepić przez bardzo małe wcięcie - operację przeprowadzamy przez otworek o szerokości 2 mm - wskazał. 

Jak ocenić, jaki rodzaj soczewki wszczepić danej osobie? - To bardzo złożona materia. Korzystamy z wzorów - przyznał specjalista. - Po co tak dokładnie wyliczać moc soczewki? Po to, by po operacji pacjent nie miał wady wzroku. Wszystko jest przeliczane w skomplikowanych matematycznych formułach, w zintegrowanym systemie aparatów, które mierzą wszelkie odległości w oku - powiedział.

Poza tym w audycji:

alergia_1200.jpg
Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać?

Przed tegorocznym Światowym Tygodniem Alergii opublikowano najnowsze wyniki badania: Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce. Aby przygotować zestawienie, objęto programem ponad 22 700 osób w dziewięciu regionach kraju, z czego prawie 25 proc. przeszło szczegółowe badania lekarskie. Wyniki wskazują, że należymy do jednych z najbardziej zalergizowanych społeczeństw świata.

Ekspert: dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik (kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego)

Data emisji: 24.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

kk

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski medycyna zdrowie

Czytaj także

Właściwa dieta to przepis na zdrowie. Sprawdź na co lepiej uważać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 20:23
Fizjologia daje twarde dowody na to, że po 40. roku życia w naszym organizmie zachodzą zmiany biochemiczne, które zwiększają ryzyko różnych chorób, w tym tych nowotworowych. Warto więc zadbać o skuteczny przepis na zdrowie, który wykluczy z naszego jadłospisu lub przynajmniej w nim ograniczy niezdrowe potrawy bądź nawyki kulinarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białko SIRT 6. Czy to specyfik, który da nam długowieczność?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:39
Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Izraela wykazał, że wysoki poziom tego białka może wydłużyć życie myszy średnio o 30 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna obliczeniowa, połączenie medycyny z informatyką

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Medycyna obliczeniowa to nowa gałąź nauki, będąca połączeniem medycyny z informatyką. Dzięki metodom obliczeniowym możliwe staje się zastosowanie coraz bardziej spersonalizowanego leczenia, które jest skuteczniejsze i obarczone mniejszą liczbą skutków ubocznych. Jak sztuczna inteligencja może wspierać pracę lekarzy?
rozwiń zwiń