Jak ograniczać negatywne skutki radioterapii w leczeniu nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:00
Gościem audycji "Eureka" będzie prof. Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizującego projekt, którego celem jest stworzenie detektora do precyzyjnego określania dawki promieniowania podczas radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mark_Kostich/shutterstock.com

Medyczny fantom opracowany przez polskich uczonych i inżynierów pozwala przygotować indywidualne plany leczenia pacjentów onkologicznych, co w znacznym stopniu ogranicza negatywne skutki oddziaływania promieniowania.

Prof. Szumlak od kilkunastu lat uczestniczy w pracach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN (modernizacja detektora LHCb - Large Hadron Collider beauty) i zajmuje się wykorzystaniem wyników badań tam prowadzonych i technologii opracowanych na potrzeby prowadzonych eksperymentów w medycynie.

Genewski ośrodek jest liderem rozwoju technologii detekcji i obrazowania, które można wykorzystać w zastosowaniach aplikacyjnych, także jako technologie medyczne. I o tym także porozmawiam z laureatem programu TEAM-NET FNP.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Na audycję "Eureka" (Wieczór Odkrywców - Ludzie Nauki) w poniedziałek (5.07) po godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

kk

Czytaj także

Mija 30 lat, odkąd Polska została członkiem CERN

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 21:04
30 lat temu, 1 lipca 1991 roku, Polska została członkiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Obecność naszych badaczy w tej organizacji sięga jednak już jej początków, czyli lat 50. Jaki udział w rozwoju międzynarodowych badań mieli polscy naukowcy?
rozwiń zwiń