Jak ograniczać negatywne skutki radioterapii w leczeniu nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:29
Profesor Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest liderem konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizującego projekt, którego celem jest stworzenie detektora do precyzyjnego określania dawki promieniowania podczas radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mark_Kostich/shutterstock.com

czerniak1200x660.jpg
Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Medyczny fantom opracowany przez polskich uczonych i inżynierów pozwala przygotować indywidualne plany leczenia pacjentów onkologicznych, co w znacznym stopniu ogranicza negatywne skutki promieniowania. - Terapia fotonowa jest fantastyczna pod tym względem, że możemy dotrzeć do każdego miejsca organizmu i leczyć zmiany chorobowe, które są bardzo głęboko - wyjaśnia profesor. Ale ta terapia nie gwarantuje precyzyjnego naświetlania i brak tej precyzji powoduje, że są spore szkody w organizmie. Tomasz Szumlak mówi, że terapia protonowa boryka się z takimi samymi problemami.


Posłuchaj
23:00 2021_07_05 19_29_34_PR1_eureka.mp3 Medyczny fantom opracowany przez polskich uczonych pozwala przygotować indywidualne plany leczenia pacjentów onkologicznych (Eureka/Jedynka)

 


shutterstock_1086328334.jpg
Nowotwory ginekologiczne. Nowoczesna metoda ich wykrywania

- Niestety, nie mamy możliwości omijania zdrowych tkanek, więc musimy bardzo uważać w planowaniu na newralgiczne części organizmu - mówi uczony. Podkreśla, że esencją projektu jest precyzyjne planowanie dostarczenia odpowiedniej ilości energii do miejsca, które ma być leczone. Wyjaśnia, że rolą detektora, czyli fantomu, ma być wykazanie, jaki jest rozkład przestrzenny dawki. Fantom wiernie odwzorowywałby ciało leczonej osoby i umożliwiał dobranie wiązki.

Prof. Tomasz Szumlak opowiada też o terapii protonowej, czyli naświetlaniach ciężkimi atomami. Naświetlanie następuje na niewielkie głębokości. - To taka miniaturka LHC - mówi. LHC (ang. Large Hadron Collider) to największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy.

Naukowiec od kilkunastu lat uczestniczy w pracach CERN-u (modernizacja detektora LHCb - Large Hadron Collider beauty) i zajmuje się wykorzystaniem wyników badań tam prowadzonych oraz technologii opracowanych na potrzeby eksperymentów w medycynie.

Genewski ośrodek jest liderem w rozwoju technologii detekcji i obrazowania, które można wykorzystać także jako technologie medyczne.

Czytaj także:

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie nauki" w cyklu Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Tomasz Szumlak (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 5.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.29

ag


Czytaj także

Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:27
Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. - Wiedziałam, że chciałabym zrobić coś przydatnego społecznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Mikołaczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 30 lat, odkąd Polska została członkiem CERN

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 21:04
30 lat temu, 1 lipca 1991 roku, Polska została członkiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Obecność naszych badaczy w tej organizacji sięga jednak już jej początków, czyli lat 50. Jaki udział w rozwoju międzynarodowych badań mieli polscy naukowcy?
rozwiń zwiń